STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Ministr Rusnok zahájil tažení proti neplatičům daní a tak se finanční úřady v Praze zaměřily na místo nejbolavější, na neoprávněně vyžadované vratky DPH. Razie vynesla státu téměř 100 milionů korun a potud vše v pořádku.
Nepořádek nechtěně vypíchly Lidové noviny tím, že hned pod zprávu o této akci finančních úřadů zařadily informaci o neúspěchu stabilizačního programu, který měl pomoci malým bankám, tedy o prošustrování dříve vybraných daní.
Celkem se totiž stabilizačního programu zúčastnilo šest bank, úspěchem však skončila jen pomoc e-Bance. Tři banky pomoc nepomoc zkrachovaly a zbylé dvě pohltila konkurence.
Jak rád bych platil dnešní míru daní, pokud bych za ně jezdil po vzorných dálnicích, veřejná správa by fungovala k mé spokojenosti a po venku by se nerušeně nepotloukala hejna zlodějů a drogových dealerů. A tak znovu opakuji: loyalita občana ke státu je přímo úměrná loyalitě státu k občanovi.
Ministr Špidla vidí řešení důsledků stárnutí populace v tom, že do třiceti let by mělo v Česku žít nejméně milion cizinců, a to zejména Ukrajinců. Pokládám jeho představu za špatnou a v toku času za velmi nebezpečnou.
Osobně jsem ve vztahu k zahraniční pracovní síle přívržencem jiného řešení: nebránit nikomu z cizinců ucházet se na českém pracovním trhu o místo, co se ovšem trvalého pobytu a občanství týče, zavést procedury ne nepodobné procedurám švýcarským. Tedy zatraceně dlouho a důkladně zvažovat, komu trvalý pobyt a občanství udělit a komu ne. Nerad bych se totiž po čase dožil druhého "kosova" v Česku.
A nakonec jedna z rad Omara Chajjáma, slavného perského matematika, hvězdáře a myslitele z jedenáctého století:

Hleď dneška užíti a zítřka nech;
na zítřek myslet lze jen v starostech. Neplýtvej dechem v hněvu; nejsi jist,
že k životu ti zbude jiný dech.

Miroslav Macek