PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Případ zdá se být z hlediska vyšetřovatele jasný: Vladimír Železný, aby se vyhnul zaplacení miliardy korun Lauderově firmě CME, ve spolupráci se svým právníkem Rozehnalem vystavil na stejnou sumu směnku lichtenštejnské nadaci, která byla založena jen pro tento "odsun" peněz.
Problém je v tom, že v dnešním podivuhodně složitém světě věci takto jednoduché až primitivní budí vždy silný dojem umělé (a proto tak přehledné a jednoduché) konstrukce.
K této základní pochybnosti pak přispívají další útržky informací, které jen dotvrzují původní podezření, že za kulisou vyšetřování jednoduchého připravovaného podvodu se odehrává jiný, podstatně složitější (a zajímavější) děj. Viz informace o tom, že při posledním výslechu Železného se vyšetřovatel Machala zjímal hlavně o jeho minulé převody majetku, což ovšem pranic nesouvisí s jeho současným obviněním, jak také upozornil vyšetřovatele Železného právník.
Od této informace není daleko k úvaze o tom, že téměř veškerý Železného majetek "vytvořila" televize Nova a tak je pochopitelně mnohem zajímavější tato slepice, snášející zlatá vejce, než vlastní převody zlatých vajec.
A k úvaze, že hlavním cílem je "vrátit" vysílací práva televize Nova zpět do rukou Vladimíra Železného, aby mu mohla být jako součást jeho majetku exekučně zabavena a znovu prodána.
Poslední úvahou pak musí být komu a cui bono? Ale tuto úvahu už si udělejte sami, není tak složitá.
Za vlády Václava Klause stouply mezi léty 1994 - 1997 průměrné reálné příjmy podnikatelů o téměř 24%, platy zaměstnanců s dětmi o více než 21%, důchodců o 21%, zaměstnanců bez dětí o 17,5% a zemědělců o 14%. Za vlády Miloše Zemana v létech 1998 - 2001 vzrostly průměrné reálné příjmy podnikatelů o 12%, zaměstnanců s dětmi o 7%, důchodcům klesly o 0,2%,zaměstnanců bez dětí vzrostly o 5,6% a zemědělcům o 3,3%.
K těmto průkazným číslům jen jeden komentář. Zemanova vláda ve svém programovém prohlášení při nástupu k moci mimo jiné prohlásila: Budeme usilovat o zvýšení kupní síly důchodců. Nemluvě o Zemanových slovech o přebírání spálené země.
Připomíná mi to starý vtip: Lenin se jmenuje Uljanov, Stalin Džugašvili a Velká říjnová revoluce se odehrála v listopadu. Proč bychom jim, proboha, měli věřit?
Blíží se 17. listopad a noviny se naplňují různými anketami na téma: Co je jinak, než jsme čekali. Při jejich četbě se nemohu ubránit dojmu, že většina vyjadřovaných zklamání nevyplývá ze špatné reality, ale z nereálných a tedy špatných očekávání.
No to je ale překvapení! Zákaz držení drog, jehož prosazení nás přišlo na 37 milionů korun, nic nepřinesl. Překvapení je to však asi jen pro ty politiky, kteří pro tehdejší novelu zákona přes protesty odborníků hlasovali. Osobně jsem přesvědčen, že kdyby se těch 37 milionů investovalo do sportovních, kulturních či jiných zájmových aktivit mládenců a panen ve k drogám náchylném věku", byly by to dobře investované peníze. Takto byly doslova vyhozeny oknem.
Právě skončená anketa Lidových novin "Kdo nejvíce prospěl a uškodil naší zemi za posledních dvanácti let" má jen jedinou vypovídající hodnotu: vypovídá naší zemi za posledních dvanácti lrt" má jen jedinou vypovídající hodnotu: vypovídá o jasné polarizaci "lidovkyčtoucích" občanů na dva silné tábory: havlovský a klausovský. Viz výsledky: nejvíce prospěli Václav Havel a Václv Klaus, nejvíce uškodili Václav Klaus a Václav Havel. Souboj o charakter státu, personifikovaný Klausem a Havlem, bude tedy zákonitě trvale pokračovat. Doufejme jen, že sinusoida výsledků tohoto souboje nebude příliš "od pankejtu k pankejtu".

Miroslav Macek