ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Vteřinu po tom, co jsem se z rozhlasu dozvěděl zprávu o letadlu, které spadlo na obytné domy v New Yorku jsem si uvědomil, že toto neštěstí, i kdyby bylo způsobeno teroristy a tito se k němu dokonce přihlásili, bude v každém případě a velmi rychle vydáváno za "běžnou" nehodu.
Neboť nic by nepoškodilo americkou ekonomiku, důvěru občanů ve vládní činitele a současné americké zájmy tolik, jako další úspěšný teroristický útok, navíc způsobený v době maximální ochrany možných prostředků a cílů, navíc případně uskutečněný neafgánskými teroristy.
Nejen letecká doprava, ale i další oblasti života by byly totálně a na dlouho zcela umrtveny se všemi následnými, velmi nepříznivými důsledky.
A tak neštěstí, při kterém palivem plně naložený letoun spadne na obytnou čtvrť v New Yorku, když před tím zazní výbuch a od letadla odpadne motor, na sto procent zůstane nehodou.
Americká vláda se domlouvá s hollywoodskými hlavouny o výrobě spousty vlastenecky naladěných válečných filmů, které by podpořily válečně protiteroristického amerického ducha. Rambo (zestárlý Sylvester Stallone) se má dokonce vrátit ve čtvrtém pokračování známé "sračky" a vydat se bojovat rovnou do Afganistanu.
Problém je, že přesně takové filmy jako jsou Rambo a spol. vybuzují ve světě antiamerikanismus, a to zdaleka ne jen mezi muslimy. Někdy se mi zdá, že Američané jsou nepoučitelní. A nebo se řídí středověkým poznáním, že kuše je sice hrozná zbraň, kušna však ještě horší.
Hodnotící zprávy Evropské unie jsou vždy zajímavým počteníčkem. Té poslední se pranic nelíbí, že antimonopolní úřad dostatečně nebrání chystanému vzniku fungující velkohuti a ocelárny, neboť po plánovaném vstupu Česka do EU a tím po odbourání všemožných limitů, kvót a cel, by levné české hutní výrobky mohly způsobit recesi až krach leckteré (západo)evropské konkurence, ztrátu spousty pracovních míst a velmi nespokojené voliče. Takže proč by krach hutí a oceláren a následné problémy nemohly nastat ještě v evropskoneunijním Česku, že?
Ti politici, kteří stále "nechápou", co jsou to české zájmy a jejich hájení, mají krásný příklad před očima.

Miroslav Macek