PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Pár dnů jsem se musel toulat Evropou, což mimo jiné znamená, že informace o dění v Česku poklesnou na nulu, neboť místní noviny a televizní stanice Česko nezajímá. Místní problémy, aféry a děje vůbec se pak neliší od většinou žabomyších problémů, afér a dějů českých.
A tak nejzajímavější informací se mi jevila stará statistika o konzumaci šampaňského v bývalém západním a východním Německu: západní Německo v roce 1980 spotřebovalo přes 5 milionů lahví, východní zhruba 13 tisíc! V roce 1989 pak západní Němci vypili už téměř 13 milionů láhví, východní pak jen 27 tisíc láhví. Prostě - šampaňské je ryze kapitalistický nápoj.
Když už jsem u toho šampaňského, moc se mi líbí citát Winstona Churchilla, týkající se právě tohoto nápoje: In victory we deserve it, in defeat we need it. Tedy: Při vítězství si jej zasloužíme, při porážce jej potřebujeme.
Po návratu do Česka mne nejvíce "dojaly" dvě zprávy: Ta první, že kongresmani USA schválili vysílání do Afganistanu z Prahy, aniž by se nás zeptali, zda s tím souhlasíme a druhá, že zřetelně eskaluje boj o televizi Nova, který má a bude mít k rytířskému boji hodně daleko.
Také ministr zemědělců Fencl pokračuje ve svém ochranářském tažení, neboť kvóty a cla se obcházejí dovozem směsi kakaa a cukru, vhodné pro potravinářský průmysl. A tak se chystají další kvóty a ochrany, namísto aby se zcela uvolnil trh, což by mělo za následek jednak nezbytné zvýšení produktivity u českých výrobců cukru, jednak nemalé snížení ceny pro všechny.
Ale ministr Fencl v tom není sám. Také rakouští a němečtí politikové, namísto aby řekli svým dopravcům, že chtějí-li obstát před levnější konkurencí, musejí pracovat efektivněji, slibují jim mnohaletou ochranu trhu před levnějšími českými dopravci a tím udržení jejich vysokých cen.
Při sledování Cyrila Svobody ve včerejším Kotli mne nejprve napadlo pojmenování "protoplasmatická měňavka", pak jsem však usoudil, že slovo "lidovec" je stejně výstižné.

Miroslav Macek