ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Kongresman Christopher Smith, spolupředseda helsinského výboru Kongresu USA, vyjádřil své znepokojení nad záměrem členů české vlády žalovat šéfredaktora týdeníku Respekt.
Scénář I.
Kongresman z titulu své funkce sleduje veškeré dění ve státech, které přijaly normy Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a nad vším, co pokládá za nepravost, vyjadřuje již léta znepokojení.
Scénář II.
Kongresman o týdeníku Respekt, žalobě a vůbec českých reáliích neví v podstatě nic, obrátil se však na něj známý senátor XZ a poprosil jej o znepokojení, neboť Respekt je plný jeho známých a taková podpora přijde vhod, zvláště těsně před Zemanovou cestou do USA.
Tipněte si pravděpodobnost obou scénářů.
Nově zvolená televizní rada vybrala dvoutřetinovou většinou (staro)nového ředitele České televize. Ach, to zas bude nálet fňukání, pochybování, temných narážek, katastrofických scénářů a zpochybňování toho či onoho od všech, kteří by rádi viděli v jeho křesle někoho jiného, někoho, kdo by nesahal na staré pořádky! A což teprve začne-li dělat v tomtoveřejnoprávním nevěstinci pořádek - slovo normalizace pak bude to nejmírnější, neboť pročišťování kalných vod zvedne dosavadním výlovčím a jejich kamarádšoftům pěkně adrenalin.
Možná by stálo za to vzít si za své slova Václava Havla o občanské společnosti a již preventivně založit občanské sdružení k hájení ředitele Balvína před kruhovým honem.
Evangelický farář Svatopluk Karásek byl do televizní rady (spolu s Erazimem Kohákem) zvolen až v mimořádném termínu, an nátlak některých médií a hlavně Čtyřkoalice v Poslanecké sněmovně. Po tom, co byl dvoutřetinovou většinou zvolen ředitelem ČT prozatímní ředitel Balvín, okamžitě rezignoval. Vychází mi z toho jediné: pan Karásek byl do televizní rady protlačen proto, aby dopomohl k volbě kandidátovi čtyřkoalici libému. Když se tak nestalo, odchází. Podivuhodně zodpovědný přístup k práci televizní rady, která zdaleka nespočívá jen ve volbě ředitele.
Pokud nemůžete vyjít s penězi a žijete na dluh, mám pro vás řešení: pořiďte si novou peněženku. Že je to pitomost? Ale, ale. Důchodový a nemocenský systém také nemůže vyjít s penězi a žije na dluh a nabízeným řešením je také nová peněženka s potiskem sociální pojišťovna. A když to bude podle Špidly fungovat se státními penězi, proč by to nefungovalo s vašimi?

Miroslav Macek