SOBOTNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Ve včerejším pořadu Radiožurnálu s paní Klusákovou, Petrem Nečasem a Petruškou Šustrovou přišla mimo jiné řeč také na problém nižšího odměňování žen (v Česku průměrně o jednu třetinu nižší platy než dostávají za stejnou práci muže).
Všichni hovořící se nad touto skutečností rozhořčovali a nechápali ji. Což mne překvapilo. Pokud totiž bereme mzdu jako cenu toho kterého zaměstnance na pracovním trhu a nikoliv jako plánovacím úřadem stanovený tarif, vyplývá z faktu obvykle nižších mezd žen, že jejich cena na trhu práce je nižší. A nalézt důvody této nižší ceny není zase tak nesnadné - historická setrvačnost myšlení společnosti, pravděpodobnost přerušení kariéry mateřstvím a častější nenadálé výpadky z práce z důvodu péče o děti jsou asi ty nejdůležitější. Jako důkaz by stálo za to zveřejnit údaj o průměrném platu bezdětných, jen na kariéru zaměřených žen.
Uvažuje se, že i piloti civilních letadel budou muset být prověřeni patřičným úřadem, aby cestující veřejnost mohla bez obav nastupovat do ocelových ptáků.
Prověřování spolehlivosti má u nás dokonce již rakousko-uherské tradice. Nevěříte? Zde ukázka z HAŠKOVY POVÍDKY "Vzpoura v rakouském loďstvu" Z ROKU 19111.
"Nyní si představte., že dole pod Terstem mužstvo jedné torpédové lodice chodilo na víno k jednomu muži, jehož bratr měl přítele, který byl sešvagřen s člověkem, jehož sestra udržovala známost s mladým mužem, bydlícím na téže chodbě s jedním socialistickým agitátorem."
Pokud se ovšem domníváte, že od té doby se prověřovací metody zkvalitnily, dobře vám tak. Žijte si dál ve svých pokrokářských bludech.
Vláda po dohodě s belgickou bankou KBC, vlastníkem ČSOB, odložila výplatu záruky ve výši 26 miliard korun, kterou měla vyplatit v příštím roce. Vyplacení záruky v příštím roce by pro vládu znamenalo vážné komplikace při sestavování státního rozpočtu, který už i tak má předpokládaný schodek přes 46 miliard korun, a vládě by - řečeno slovy místopředsedy rozpočtového výboru Martina Kocourka - výplata této záruky v příštím roce zlomila vaz.
Dobrá, ale co bude v roce 2004, na který je výplata záruky odložena? V tom roce to nezpůsobí vážné komplikace při sestavování rozpočtu? To na tom bude česká ekonomika, přes velikou hrozbu ekonomické stagnace až krize v blízké budoucnosti, tak dobře? Vláda si zřejmě myslí, že ano. A nebo mnohem pravděpodobněji odsunula tento problém proto, že v roce 2004 si to "vyžere" jiná než současná vláda.
Obávám se, že pro hodnocení celého čtyřletého období Zemanovy vlády vystačíme s čecháčkovsky furiantským "My si dáme zahrát, on to někdo zaplatí".

Miroslav Macek