ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Zlaté pravidlo pro čtení obchodních smluv říká, že nejdůležitější jsou vždy ty pasáže, které jsou psány nejmenším písmem. Při čtení dnešních novin jsem se přesvědčil, že toto zlaté pravidlo bude nutno užívat i při četbě českého tisku. Chcete důkaz? Tady je.
Lidové noviny z 25. října, tedy z dneška. Strana třetí. Velký titulek "Soud zakázal zobrazovat nahého Březinu", veliká fotografie od soudu a více něž polovina stránky věnovaná průběhu soudu mezi ministrem Březinou a vydavatelem komiksu Zelený Raul.
Lidové noviny z 15. října, tedy také z dneška. Na straně osm vlevo je článeček velikosti necelé pětiny jednoho sloupku, tedy necelé třicetiny stránky s titulkem Dvě třetiny Němců jsou pro zastavení útoků na Afganistan. Sloupeček dále obsahuje informaci, že dle čerstvého průzkumu veřejného mínění vyjádřilo 55% dotázaných názor, že Německo by mělo v boji proti terorismu provádět samostatnou politiku a jen 44% dotázaných podpořilo názor kancléře Schroedrera, že Německo musí projevit USA neomezenou solidaritu.
Rituální tanečky kolem schvalování rozhazovačného rozpočtu nabírají na obrátkách, nemluvě o doprovodné hudbě mezinárodního boje s terorismem, která nutí tanečníky k semknutějšímu tanci. Dovoluji si však (a dělám to výjimečně) dodat konečnou prognózu: po mnoha slovních přestřelkách a mnoha nepodstatných rozpočtových změnách nakonec převáží ve Václavu Klausovi ministr financí nad šéfem opoziční strany a s odvoláním na nezbytnost stability České republiky v nestabilní mezinárodní situaci nakonec přesvědčí dostačující část poslanců ODS (navíc odměněných rozpočtovými investicemi do jejich, záhy volebních, luhů a hájů) k přijetí rozpočtu. Osobně jsem proti.
Je po poledni a poslouchám rozhovor se šéfredaktorem týdeníku Respekt Holubem, kterého vláda hodlá zažalovat za jeho slova o korupčních ministrech, nejmladším Březinou počínaje a nejstarším Grégrem konče.
Šéfredaktor Holub si stojí na svém, jen "upřesňuje" a "dovysvětluje", že tím rozhodně nemyslel, že by někdo z minstrů někdy vzal úplatek, ale že vládou vypisovaná výběrová řízení a byrokratizace státu "mohou vést k podezření z korupce" potažmo "podporují korupční prostředí". S čímž nelze něž souhlasit a těžko by někoho napadlo, členy vlády nevyjímaje, se kvůli něčemu takovému soudit. Nechápu ovšem, proč muž znalý pera, profesionál, tato svoje slova nenapsal rovnou, ale napsal jiná, která je nutno "dovysvětlit", případně je předem revitalisovat tak, jak to na počátku rozhovoru učinil pan šéfredaktor: "Jestli to někdo pochopil jinak, já se mu klidně osobně omluvím, což dělám i teď."
Summa summarum:Řekl jsem sice, že jste korupční ministři, ale pokud jste si z toho vyvodili, že jste korupční ministři, tak to se vám teda omlouvám a divím se, že jste to nepochopili jinak. Sorry, volové.

Miroslav Macek