STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Některá Zemanova slovní vyjádření posledních dnů mě donutila nahlédnout do starého Lékařského repetitoria a nalistovat si heslo Alkoholismus, napsané známým profesorem dr. Jaroslavem Skálou.
U psychické symptomatolofgie chronického alkoholismu čteme: Poškození nervového systému (zvláště jeho centrální části) se projevují v chování alkoholika... afektovou taktu, zhrubělostí, časté lži lze hodnotit jako verbální ekvivalent útěku od skutečnosti, jímž se alkoholismus povšechně vyznačuje.
Jde zřejmě o podrobnost čistě náhodnou.
Zajímavá je zpráva, že policisté v pondělí dopoledne zadrželi při vstupu do budovy Obvodního soudu pro Prahu 10 právníka, kterého vyšetřovatel chce obvinit z šíření poplašné zprávy, neboť na dotaz, zda má u sebe zbraň odpověděl, že nese semtex a sněť slezinnou.
Jsem totiž přesvědčen, že jde o právníka, který chodí k tomuto soudu celá léta, všichni ho tam znají i přišlo mu nesmyslné, že ostraha pranic nerozlišuje mezi "domácími" a "hosty". Proto zřejmě ta odpověď. Na jeho místně bych jednal stejně.
Pan řídící učitel Titzl, moudrý to muž, nás již ve druhé třídě obecné školy učil vyplňovat složenky, hledat v jízdním řádu a také telefonovat, neboť dával přednost praktickým vědomostem před biflováním informací, které v životě s vysokou pravděpodobností neupotřebíte - u takových nás učil metodice jejich nalézání v tlustých knihách. Jak říkám, moudrý to muž.
Vzpomněl jsem si na něj dnes proto, že jsem si včera při sledování "Milionáře" náhle uvědomil, že ani jeden z volaných nápovědců nezvedá sluchátko a nepředstavuje se jménem, ale vždy nic neříkajícím "prosím".
Nemohu se zbavit nutkavého pocitu, že by bylo velmi záhodno v hlavním vysílacím čase veřejnoprávní televize zavést pravidelnou "Desetiminutovku pana řídícího učitele Titzla".

Miroslav Macek