ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Jirka Jílek, můj kolega z Federálního shromáždění, přišel na velezajímavou věc: Žlučovitá slova Václava Havla na adresu Václava Klause otočil (a namísto USA dosadil EU) a dosáhl tak neuvěřitelně kvalitního důkazu neschopnosti zamést si nejprve před vlastním prahem.
Zde důkaz: "Považuji za nebezpečné chování některých politiků a medií, kteří okřikují všechny, kteří kriticky smýšlejí o současné podobě Evropské unie. Lehce mě zneklidňuje myšlení například prezidenta Havla. Tady vzniká zvláštní svět jakési nerudnosti, zapšklé apatie ke každému kritickému myšlení. Jako by najednou platilo, že žijeme v ideálním kapitalistickém světě a jakákoliv kritická myšlenka podporuje odpůrce přijetí České republiky do Evropské unie. To považuji za nesmírně nebezpečné."
K dnešním vzpomínkám a komentářům k výročí zahájení kupónové privatizace přidám jednu, snad zajímavou. Vzpomínám si přesně na okamžik, kdy se mi Václav Klaus zmínil o myšlence privatizovat státní majetek prostřednictvím kupónů. Zde jsou základní myšlenky, které mi tehdy řekl: Je zapotřebí privatizovat masivně a rychle. Lidé však nemají investiční kapitál, je proto třeba vytvořit "umělé peníze". Podniky a další státní majetek nemohou oceňovat úředníci, ale jen a pouze trh - přihlásí-li se například k Plzeňským pivovarům sto tisíc lidí, dostane každý z nich jednu stotisícinu akcií.
To se mi zdálo téměř geniální - až do okamžiku, kdy se této myšlenky chopili právě státní úředníci a rozmělnili ji vytvářením jednotlivých kol a vln a převisů a "zbytkových velkostatků" a institucí s dobře placenými místečky. Výsledek pak nemohl být jiný než byl.
Čtu-li dnes, že únosci letadel, která byla později použita k sebevražedným útokům, poslali těsně před útokem svoje finanční prostředky na americký účet Šajcha Saída, který je považován za bin Ládínova pokladníka, nemohu než souhlasit s Karle Pacnerem a jeho úvahou v MF Dnes, že součástí plánu atentátníků bylo zanechat dostatek stop k bin Ládínovi, Talibanu a Afganistanu a "donutit" tak Spojené státy k rychlé odvetě, která by v toku času sjednotila islámský svět v boji proti bezvěrcům a vmanévrovala Spojené státy do letitého, vyčerpávajícího, Vietnamu podobného dobrodružství.

Miroslav Macek