SOBOTNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Častokrát se na těchto stránkách kriticky vyjadřuji k neustálým požadavkům zemědělců; začínám však pomalu chápat, že za to snad nemohou, neboť jde o hluboce zakořeněnou, staletími zocelenou vlastnost. Zde důkaz knihy Nathanaela Vodňanského z Uračova (narozen 1563) Theatrum mundi minoris: "Od sedláka nic jiného neuslyšíš, než že jednak naříká na tuto, hned zase jinou bídu. Nyní mu překážejí častí dešťové, po malé chvíli mu velké sucho obilíčko v zemi zadržuje, dědiny, louky vysušuje, trávy i jinou píci pro dobytek k zkáze přivozuje. Hned brzo uslyšíš, anť naříká na myši, kobylky, mušky, brouky, ptactvo nebeské, na větry, mlhy, krupobití, oheň, přívaly i jiné rozličné neřesti, kterýmiž tito přebídní lidé sužováni bývají. K tomu nevěrná čeleď, daně..."
A to tehdy nebyly dotace!
Slavný anglický herec Peter Ustinov, ač původem Neangličan, s úspěchem pěstuje ryze ostrovní humor. Viz jeho odpověď na dotaz (pod vlivem osobních zkušeností mám tázající se "naivní" redaktorku přímo před očima) co se mu zdává: Ve snech se mi zjevuje Jan Pavel II. A vyptává se mě. Zda může líbáním rozjezdové dráhy na letišti chytit AIDS.
V listopadu přichází do kin pokračování úspěšné komedie pro -náctileté "Prci, prci, prcičky 2".
Na tento film rozhodně běžte, neboť jak praví recenze Washington Postu, jde "o pokračování, kterému se podařilo zopakovat úspěch prvního filmu".
Na tento film rozhodně nechoďte, neboť jak praví recenze Los Angeles Times jde o"prachsprostou kopii a deprimující pokus vydělat na úspěchu originálu".

Miroslav Macek