STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Srpen přinesl prudké zpomalení tempa vývozu i dovozu, schodek obchodní bilance se zhoršil o dalších více než čtrnáct miliard korun, západní Evropa hlásí další ochlazení hospodářského růstu, průmyslová výroba v eurozóně klesla v červenci proti předcházejícímu měsíci o 1,4%, Volkswagwen hlásí podzimní týdenní uzavření dvou továren, neboť očekává slabší poptávku, jen socialistická vláda trvá na nafouklých příjmech státního rozpočtu na příští rok. Naslibovala toho totiž nerealisticky tolik, že splnění jen části těchto slibů je možné pouze "na sekeru". Sliby - chyby stojí v mudrosloví. Doufám, že toto kolektivní moudro předků patří mezi vlastnosti alespoň částečně dědičné a během příštích voleb se projeví.
Titulek "Mzdy nemusí být jediným příjmem rodiny" ve včerejší MF Dnes sliboval v mých očích "amerikánský" návod či alespoň povzbuzení k větší podnikavosti, pracovitosti a rozvíjení schopností všech rodinných příslušníků, děti nevyjímaje.
Podtitulek mne vrátil do Česka. Zněl: "Vylepšit rodinný rozpočet mohou dávky státní sociální podpory. Jak o ně žádat?"
Ariel Šaron, izraelský premiér, po útoku na Manhattan ihned řekl: "Každý máme svého bin Ládina. Náš se jmenuje Jásir Arafat". Z této věty vyplývá, že Izrael chtěl být součástí protiteroristické fronty a mít Palestince na druhé straně barikády. Američany vyžadovaná schůzka izraelského ministra zahraničí Pereze s Arafatem by však Arafata a Palestince "vyzdvihla" do protiteroristické fronty, proto ji Izrael stále odkládá.
Zapojení Palestinců do protiteroristické koalice je ovšem podmínkou arabských států před jejich pomocí USA. Proto Colin Powel, státní tajemník USA, řekl: "Izrael nebude zapojen do případných vojenských operací". A volá třikrát denně Šaronovi, aby se schůzka Perez - Arafat konala.
Jak vidět, přeneseně stále platí slavná věta Winstona Churchilla: Když jde o Anglii, spojím se třeba s ďáblem.

Miroslav Macek