ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Tajné služby jsou jako tasemnice: žijí v temnotách, nevidíte je, jen sem tam zahlédnete nějaký ten odloučený článek, trvale užírající občanské svobody a o jejich užitečnosti lze s velkým úspěchem pochybovat, neboť generálem bývají pravidelně až po bitvě. Po útoku na Manhattanu okamžitě zazněla úvaha o ještě větších pravomocích těchto služeb - volné šmírování v hovorech z mobilních telefonů (jejich volný prodej má být omezen) je jen začátkem.
Škoda, že z moderní češtiny zcela vymizelo slovo "dějezpyt"; při důkladném zpytování historie lidstva by totiž vyšlo najevo, že jakékoliv kontrolování či omezování prostředků komunikace nikdy žádný z lidských problémů nevyřešilo, jen přidalo problémy nové. A jen mocí opojení vládcové si namlouvali, že dříve či později dobudují "Velkého bratra", který je ochrání před veškerými problémy světa.
To jsme opravdu tak nepoučitelní?
Prezident George W. Bush nařízením zmrazil veškerá americká bankovní konta teroristů a teroristických skupin. Je to správné a logické, vyvstává však ihned jedna zásadní otázka: proč se tak nestalo už dávno a dávno?
Na tuto otázku americký prezident, bohužel, odpověď nenabídl.
Unie svobody a DEU uvažují o sloučení, vystrašeni možnou dvacetiprocentní hranicí pro koalici čtyř stran při současném poklesu popularity.
Myslím, že se bez problémů domluví. Při nabídce DEU na předvolební koalici s ODS v minulých volbách požadovala DEU "jen" volitelné místo na kandidátce pro předsedu Majzlíka a jeho místopředsedu (osobně jsem o tom na žádost pana Majzlíka s ním a jeho místopředsedou jednal).
Horší to bude s ODA. Její šedesátidvoumilionový dluh žádný Žantovský či Kroupa nevyváží.
Není bin Ládin jako bin Ládin a kšeft je kšeft chce se říci při přečtení informace, že prezident Bush založil v roce 1978 se Sálimem bin Ládinem, bratrem hledaného teroristy, v Texasu ropnou společnost Arbusto Energy OH Company.
Šedesát procent voličů, kteří se dle průzkumu agentury SC&C chystají k volbám, mají jasno: premiérem by měl být Václav Klaus a v jeho vládě by rádi viděli Hanu Marvanovou, Stanislava Grose, Cyrila Svobodu, Petru Buzkovou a Vladimíra Špidlu.
Tento průzkum, bohužel, jen potvrdil moje dávné přesvědčení, že volby v Česku se již staly obdobou soutěže miss sympatie, při nichž mnohem více záleží na "uměleckém dojmu" než na faktech o programech (a jejich slučitelnosti) a na skutečných kvalitách kandidátů.

Miroslav Macek