PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
V americkém filmu, ve kterém o víkendu likvidoval hlavního zloducha s jeho pomocníky obstarožní Steven Segal, probíhá o hlavním zloduchovi následující, z dnešního hlediska značně předvídavý, rozhovor: "Ale to je váš člověk!" "Teď už ne." "Pane Bože, co jste to připravili?"
Vyhlášené tažení proti teroristům se začíná ještě před zahájením zadrhávat na tom, že si pod tímto pojmem představují jednotlivé státy zcela rozdílné skupiny. A tak se jejich seznam začíná protahovat: vedle militantně naladěných muslimů v Afganistánu, Pakistánu, Palestině, Lybii, Iráku, Somálsku, Indonésii a na mnoha jiných místech světa postupně přibývají IRA, Baskové, Kuba, Taiwan, Čečenci, Kurdové, Kašmírové a další, tak jak se jednotlivé státy snaží vyhandlovat svoji různě dávkovanou podporu Američanů za americkou podporu jejich konečnému řešení domácích problémů. A tak z dříve často podporovaných bojovníků za svobodu a právo na sebeurčení se rychle stávají teroristé.
Nestěžujme si však na složitost dnešního světa, neboť i o něm platí beze zbytku verš Percyho Bysshe Shelleyho o zítřku: přinášíš, ta pravda pálí, co z dneška jsme ti zanechali.
Ministr financí Rusnok ukázal se být člověkem, ze kterého se nikdy neměl stát státní úředník, neboť jeho pohrdání těmi, kterým má sloužit, se stalo očividné v okamžiku, kdy á margo předpokládaných platů členů dozorčí rady Konsolidační agentury (100000 - 150000 Kč měsíčně) prohlásil:"Jestli někdo bere o deset nebo dvacet tisíc měsíčně víc, to je opravdu pod moji úroveň."
Nejen, že tímto prohlášením uráží ohromnou část občanů, kteří na tyto "podúrovňové" peníze musejí týdny a týdny tvrdě pracovat, ale hlavně se diskvalifikoval coby kvalitní správce našich (a to podtrhuji) financí, které má spravovat řádně. Řádně znamená též bez zbytečného vydání jedné jediné koruny. Neboť z těch jednotlivých korunek se skládá každá suma a ušetřená koruna má stejnou hodnotu jako koruna vydělaná.

Miroslav Macek