SOBOTNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Uznávám, že je velmi obtížné udržet si v čase masivní propagandy a jednostranně upravovaných informací zdravý selský rozum. Ten můj mi říká, že rozhodně neplatí věta prezidenta Bushe "Jste buď s námi nebo s teroristy", neboť jsem jednak přesvědčen, že i nejvěrnější západoevropští spojenci USA musejí mít - minimálně s ohledem na domácí veřejné mínění - v podpoře amerických válečných akcí svoje limity a také, že například Čína zůstane velmi neutrální, aniž by si ji Spojené státy troufly přiřadit k těm státům, které "jdou proti nám". Beru tedy tuto větu jako součást na můj středoevropský vkus poněkud příliš zjednodušených a příliš emotivních oslovení americké veřejnosti.
Také je můj osobní postoj jednoznačný: podporovat Spojené státy vždy a všude, kde půjde o nekompromisní boj s teroristy všeho druhu, nepodporovat je však tam, kde by chtěly pod hlavičkou tohoto boje s terorismem prosazovat silou svoje jiné zájmy, které by nebyly zároveň zájmy našimi. A takovou situaci si opět na základě historických zkušeností dovedu docela dobře představit.
A tak nejmoudřejší větou, kterou jsem dnes po ránu četl, je věta dnešního vtipu Vladimíra Renčína v MF Dnes: Celej tenhle svět se podělá jestli se včas nevyhlásí džihád lidský blbosti.
Vřele doporučuji k četbě (a hlavně k přemýšlení) článek amerického historika Paula Kennedyho "Kolos s Achillovou patou" z dnešní MF Dnes.
Jak by asi dopadlo hlasování o podivuhodném mysliveckém zákonu, kdyby všichni poslanci, kteří jsou aktivními myslivci a nebo jsou zváni na hony (respektive na žranice a "chlastačky" po nich) nesměli hlasovat?
Odboráři v České televizi jsou opět ve stávkové pohotovosti, neboť se blíží rozhodnutí o funkci jejího ředitele. Dokazují tak sice zpětně, zato velice přesvědčivě, že minulá stávka a všechny následné "Kavky" a "Václaváky", měly za cíl v podstatě to stejné: udržet v ČT takové vedení, které ponechá pánům redaktorům veškerý prostor k hlásání jejich názorů za naše peníze. Doufám, že to tentokrát konečně dochází všem, kteří s takovou vehemencí vyrazili na Václavák "hájit demokracii v ohrožení".

Miroslav Macek