PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Robert Dengler v dnešním Právu začíná svůj článek"Klaus utáhl šrouby" konstatováním, že se cítím být štvancem, což mne po ránu rozesmálo do hlasita. Pane Denglere, můj telefon znáte, takže budete-li mít kdykoliv v budoucnu zájem či chuť psát o mých duševních pocitech nebo stavech, kidně zavolejte.
Můj stav mysli v pátek v sedm hodin je: radost ze života (i s Vaším přispěním).
Daňoví poplatníci třesme se! Zrovna čtu, že letošní úroda obilovin a kukuřice byla nejvyšší od roku 1991 a více než pokryje domácí spotřebu. Divil bych se, kdyby zemědělci a ministr zemědělců Fencl okamžitě nepožadovali dotace, a to jednak na podporu vývozu, jednak na varovnání niýších cen při zřejmé nadprodukci.
René Lobstein ve svém slavném díle "Merkur, aneb dvanáctero tuctův arkán o obchodu" dává ovšem pro takový případ radu staletími vyzkoušenou: "Je mnohem lepší nechat zkazit zboží než zkazit cenu."
Miloš Zeman se ve středu zúčastnil předvolebního mítinku polských komunistů, jdoucích do parlamentních voleb o tomto víkendu pod názvem Svaz demokratické levice a vyjádřil zde naději, že předpokládané převzetí vlády v Polsku levici povede k posílení spolupráce obou zemí.
Premiér Buzek se proti takovému vměšování do volební kampaně silně ohradil. My, co známe Miloše Zemana a jeho náturu léta a léta, se nedivíme. Je to prostě... (doplňte sami dle vlastní úvahy).
Policie zadržela podplukovníka Generálního štábu, který bral úplatky za to, že ve veřejné soutěži zvýhodňoval některé autoškoly, které pak školily vojenské řidiče. Terapie je na místě, zatraceně mi však chybí prevence. Ta by spočívala v tom, že by si buď armáda školila svoje řidiče sama nebo by vybírala z autoškol, které by byly ochotny za nabízenou cenu školit armádní řidiče, školitele losem.
Takových "koruptivních prostorů" je ovšem v Česku nepředstavitelné množství a vláda, parlamentn i státní úředníci namísto, aby je systematicky likvidovali, je naopak dnes a denně vytvářejí. Je nejvyšší čas udělat z inventury a likvidace "koruptivních prostorů" volební téma. Bylo by to rozhodně méně populistické a mnohem více účinné než jakékoliv "Čisté ruce".
Jsem rád, že všem starým opotřebovaným, neupřímným a mizerným politikům (včetně mne), slečna Pajerová a pan Lobkowicz ukázali, kterak se dá dělat politika otevřená, přímá, poctivá a nová. Nechci zůstat dlužníkem, proto jim rád vypomohu s hledáním názvu pro druhou zakládanou politickou stranu. Zde můj návrh: Změna cesty.
Průšvih je to, že v srpnu tohoto roku bylo téměř 14% českých občanů natolik zblblých, že chtělo tuto (tehdy jednu) stranu v příštích volbách volit, a to aniž by znali slovíčko z jejich programu a jediného kandidáta na poslance. Pane jo!
Miroslav Štěpán - ne ten minulý, šéf komunistů, ale současný, šéf českých hasičů - prohlásil, že neprozradí kolik má Česko ochranných plynových masek a kolik z nich je funkčních. Asi ví, proč to dělá a za tento ohled k našemu mentálnímu zdraví mu děkuji.
Kdysi dávno, kdy jsem byl coby nevoják - aktivním členem Civilní obrany, byly masky pro všechny. Se dvěma filtry s účinností á 15 minut. Zřejmě se už tehdy počítalo pouze s velmi bleskovou válkou.
Zrovna čtu o panu Schwarzerovi z Karviné, kterého policie zatkla a mezi loňským 5. prosincem a letošním 2. únorem držela ve vazbě "z důvodů nedovoleného podnikání a porušování autorských práv". Posléze vyšlo najevo, že policie šlápla vedle a tak pan Schwarzer žádá Ministerstvo spravedlnosti o odškodnění ve formě finanční satisfakce.
Pokud je dostane, pak z našich daní, jak jinak. Nebylo by však logičtější a spravedlnější, kdyby mu újmu museli uhradit konkrétní policisté, potažmo státní zástupce a soudce, kteří to vše připravili, navrhli a schválili?
Je to nepochopitelné. Becherovka má v premiérovi Zemanovi reklamní hvězdu typu (malého českého) Michala Schumachera a přesto její výrobce jde v posledních třech letech rok od roku od deseti k pěti. Nebo že by to souviselo?

Miroslav Macek