STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Je chvályhodné, že Liberální institut včera připomenul příšerný fakt, že od 1. ledna do 7. června (tedy dlouhých 157 dní) veškeré naše příjmy pohltí daně a teprve pak pracujeme a vyděláváme pro sebe.
Což by tolik nevadilo, kdybychom věděli, že za tyto krvavé peníze nám stát poskytuje kvalitní služby: bezpečnost na ulicích i doma, fungující státní aparát, kvalitní síť dálnic, a.t.d., a.t.d. Což neplatí.
A tak ve mně znovu klíčí již letitý nápad založit Sdružení daňových poplatníků, které by ostřížím zrakem hlídalo každou korunu našich daní, sledovalo, kterak vláda s našimi daněmi hospodaří a hlavně důsledně informovalo veřejnost o všech nepravostech, aby se v příštích volbách lidé nemuseli rozhodovat jen podle barvy kravat politiků, jejich chlapeckých úsměvů či míry přes prsa.
Novináři sice popsali, popisují a ještě popíší desítky stránek o problémech kampeliček, jednu důležitou informaci však jako by tajili.
Když se dne 20.4.1995 ve 20.oo hodin 37 minut v Poslanecké sněmovně hlasovalo o návrhu tehdejšího ministra Ivana Kočárníka, aby byl zákon o kampeličkách odložen a dopracován, z přítomných 103 poslanců hlasovalo pro odložení 35 poslanců, proti 45 a ostatní buď nehlasovali či se hlasování zdrželi.
A kdože byli ti poslanci, kteří odmítli zákon odložit a vylepšit?
Eduard Zeman, František Brožík, Michal Kraus, Zdeněk Trojan, Petra Buzková, Stanislav Gross, Miroslav Řezníček, Václav Grulich, Hana Orgoníková, Pavel Seifer, Jozef Wagner z ČSSD;
Tomáš Štěrba z ČMUS;
Květoslava Čelišová, Josef Mandík, Vratislav Votava, Václav Frank, Jan Navrátil z KSČM;
Jan Decker, Stanislav Kozák, Pavel Šafařík, Jiří Karas, Josef Kubiš, Josef Pavela, Jiří Vačkář, Jan Vraný z KDU-ČSL;
Marek Benda, Jan Litomiský, Jiří Haringer, Jan Zahradníček, Věnceslav Lukáš, Vladimír Koronthály z KDS;
Tomáš Sojka z Levého Bloku;
Ladislav Blažek z LSNS;
Miroslav Čerbák, Čestmír Hofhanzl, Eva Matoušová, Viktor Dobal, Marta Hubová, Josef Effenberger, Josef Ježek, Radim Špaček, René Hába, Vladimír Šuman z ODA a nikdo, podtrhuji nikdo z ODS.

Nebylo by mnohem spravedlivější, kdyby právě tito poslanci namísto daňových poplatníků, kteří kvalitu zákona nemohli ovlivnit, spláceli lidem jejich prošustrované úspory? A ještě něco: novináři odvádějí fušerskou práci, když se dnes neptají ministrů E. Zemana či S. Grosse, o populární P. Buzkové ani nemluvě, jak dnes vnímají svoje tehdejší rozhodnutí a cítí-li alespoň nějakou odpovědnost.

Miroslav Macek