SOBOTNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Myslím, že existují dva důvody, které vedly čtyřkoalici k tomu, že se na svém mimořádném zasedání rozhodla prosazovat přímou volbu presidenta.
Prvním důvodem je pro čtyřkoalici těžko představitelná situace, že by mohl být příštím presidentem zvolen příštím Parlamentem Václav Klaus a z těchto obav vyplývající úvaha, že při přímé volbě by měl přece jen menší šanci než při volbě nepřímé.
Druhým, dle mého názoru hlavním, důvodem je čtyřkoaliční přesvědčení, že po změně zákona by bylo možno tvrdit a prosazovat opětovnou kandidaturu Václava Havla, který je při současných ústavních poměrech již z kola ven. Šlo by tedy o opakování situace po rozdělení státu, kdy se V. Havlovi předcházející volební období také nezapočítávalo do schematu "dvakrát a dost".
Úvaha čtyřkoalice je průzračně jasná: Havel opět na Hrad, čtyřkoalice (s jeho vydatnou pomocí) do Strakovky, Klaus a ODS konečně poraženi.
Jsem však přesvědčen, že takto logicky a upřímně to žádný z politiků čtyřkoalice ani nešpitne a za důvody prosazování přímé volby presidenta bude uvádět všemožné variace na téma "hlas lidu, hlas Boží."
Je-li vyšetřovatel Úřadu vyšetřování z Prahy 7, který obvinil vydavatele Hitlerova Mein Kampfu, alespoň trochu do kšeftu, určitě si řekne o provizi z prodeje této knihy, již týdny se povalující na pultech pražských "podchodových" knihkupců, neboť nic nenapomůže prodeji této knihy jako hrozící zabavení policií.
Dle této policejní logiky by ovšem bylo možno zakázat a zabavit i knihy o výrobě železa (návod, kterak vyrobit zbraně, mající v historii na svědomí miliony lidí), o učebnicích atomové fyziky ani nemluvě.
Největší průšvih je ovšem v tom, kterak v nás ještě přetrvává bolševický pohled na svět: skupinka "moudrých" rozhoduje, která četba (názory) je pro nás nevhodná, vhodná, nejvhodnější. Fuj!
Zdravotním sestrám chybí, dle Moravského Slova, prestiž a proto je nutné prosadit kromě jejich středoškolského vzdělání také zákonné tříleté bakalářské studium.
Po pětadvaceti letech v ordinaci mohu směle prohlásit, že prestiž té které sestry nikdy nesouvisela pouze s jejím vzděláním, neboť to je jen jednou z nezbytných podmínek prestiže, ale s mnoha a mnoha jinými vlastnostmi a zkušenostmi, tvořícími osobnost, z nichž mnohé sebedelší studium nedodá.
Prestiž té které zdravotní sestry není v zákonech, ale v jejich rukách a hlavě.
Tvrzení Miloše Zemana, že odpor malé části senátorů ČSSD proti novému volebnímu zákonu je jejich projevem strachu, je pravdivé jen zčásti. Miloš Zeman celkem logicky nehovoří o tom, že tento slovní odpor je způsoben také prima možností vyjádřit tak nesouhlas se zemanovskou politikou ČSSD. Ačkoliv, když nad tím uvažuji, i tento způsob vyjadřování odporu je projevem jejich strachu říci své výhrady k současné politice ČSSD a Miloše Zemana veřejně a nahlas.
Těžká, přetěžká bude snaha Unie svobody přesvědčit ODA a DEU, aby se sloučily s Unií a snížily tak jednak hranici vstupu do Poslanecké sněmovny a dále zjednodušily vnímání současné "kočkopsovokočkopsové" čtyřkoalice veřejností.
Největší překážkou tohoto procesu je totiž rozhodnutí Ústavního soudu, že i politické strany, které nedosáhly poslaneckých míst, mají nárok na (nemalý) státní příspěvek politickým stranám.
A ruku na srdce, vy byste dobrovolně vyměnili předsednické křeslo a vlastní příjmy za křeslo nevýznamného místopředsedy bez peněz?
Je lepší být první v provincii než druhým v Říme, říkal Gaius Julius Caesar a měl zatraceně věčnou pravdu.
Vědci tvrdí, že objevili v části mozku za očnicemi "centrum smíchu", tedy oblast mozku, v níž probíhají podivuhodné fyzikálně-chemické reakce coby odezva na humorné situace.
Osobně se domnívám, že i za dalšími člověčími vlastnostmi jako je víra či nevíra v Boha, nedostatek či dostatek sebedůvěry, schopnost či neschopnost učit se cizí jazyky a samozřejmě za desítky dalších mohou jen a jen dosud neznámé fyzikálně-chemické reakce v našich mozcích a otevření tohoto vesmíru v našich hlavách, včetně možností jeho využívání a zneužívání mne fascinuje i děsí zároveň (za což, pochopitelně, mohou opět fyzikálně-chemické reakce v mém mozku).
Stálo by za to, slečny, paní a pánové investigativní žurnalisté, podívat se na dávné parlamentní hlasování o zákonu o kampeličkách a připomenout nám tehdejší rozpravu a hlasování: kdo byl proti, kdo pro, jak kdo argumentoval a jak kdo varoval před dnešním vývojem. Aby to zase nebylo na Klausovi a jeho vládě.

Miroslav Macek