ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Spor V. Havla a V. Klause o smyslu či nesmyslu dialogu s odpůrci globalizace je neuvěřitelně "mimo mísu".
Nikomu totiž nevadí (ani V. Klausovi) zastánci jiných názorů, kteří (po pečlivém vybrání) navštíví Hrad a ušlechtile si popovídají s panem prezidentem o tom, že jim všem dohromady (včetně p. prezidenta) na globálním kapitalismu nevadí globalizace, ale kapitalismus.
Lidi, kteří mají vizi o světě, ve kterém se ušlechtilí nositelé různých idejí utkávají v intelektuálně vybroušených, filozofujících debatách, ve kterém se pořádají happeningy na vysoké umělecké úrovni a woodstockovské koncerty, ve kterém se postupně dochází k velkému smíření a ke společné správě v intencích zlaté střední (třetí) cesty, takových lidí bylo, je a bude stále dost. Problém je v tom, že realita je zatraceně jiná.
Mimo tyto lidi totiž existují i další skupiny: mladí bolševici, toužící po diktatuře a vidící se na vrcholu moci, náckové všeho druhu, toužící se ožrat, porvat se a rozmlátit co se dá, neboť za pocit své nenaplněnosti, vykořeněnosti a nenávisti přece nemohou oni sami, ale špatný svět jejich rodičů, dále skupinky na různém stupni organizovanosti, placené podobným způsobem, jaký vyšel v posledních dnech najevo (miliony šilinků, utracených zemskou vládou na akce proti Temelínu) a k tomu jedinci, vždy ochotní připojit se a vylít si svůj vztek na svět za svůj soukromně zpackaný život.
A V. Havel jako by si neuvědomoval, že podporou (jím pečlivě vybrané), skupiny nepřímo podporuje i ty druhé.
Kdybych byl autokratem, vydal bych okamžitě nařízení:
Každý organizátor složí před zahájením manifestace, demonstrace, shromáždění, a.t.d. kauci, ze které budou hrazeny vzniklé škody. Ty budou dále hrazeny těmi účastníky akce, kteří budou zadrženi při páchání těchto škod (včetně nákladů policejní akce).
Jinak řečeno: manifestujte si a demonstrujte, ale za své.
Vláda udělila pamětní medaile za odboj i lidem, kteří se narodili dlouho po válce a odůvodnila to tím, že tito lidé prokázali dobrý vztah k odboji. Půjde-li to podle této vládní logiky dál, udělí vláda příští rok pamětní medaile i mladíkům, kteří budou mít dobrý vztah k lidem, kteří měli dobrý vztah k odboji.
Titulek MF Dnes "Česko má jízdní řád cesty do Evropy" mne potěšil.
Nikoliv svojí nesmyslností, neboť v Evropě leží naše země odjakživa a netřeba do ní jezdit. Nikoliv proto, že tento titulek vyjadřuje fakt, že vláda schválila Národní program přípravy na členství v EU, neboť pranic netoužím být členem současné (třikrát podtrhuji) Evropské unie.
Potěšil mne tím, že slovo Česko se už běžně užívá, začíná se vžívat a za pár let bude každému připadat zcela běžné, normální, libozvučné. Coby průkopníku užívání tohoto názvu v médiích mi tu radost dopřejte.

Miroslav Macek