STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Zemanův kabinet plánuje vydat státní dluhopisy v objemu 6 miliard korun, aby mohli být odškodněni střadatelé Družstevních záložen, tzv. kampeliček. Jinak řečeno: vláda chce způsobit, aby každý občan nedobrovolně dal vládě 600 Kč (neboť vláda může tyto dluhopisy splácet pouze z našich daní nebo z rozprodeje státního, tedy našeho, majetku).
Vláda pak dá tyto peníze lidem, kteří hloupě, bez přemýšlení, bez znalostí a bez snahy se něco naučit, vložili svoje peníze do kampeliček slibujících zcela nerealistické úroky.
Jde tedy o klasický, státem nařízený, přesun peněz od schopnějších, chytřejších, odpovědnějších a vzdělanějších k neschopným, hloupějším, méně odpovědným a nevzdělanějším.
Tak daleko ovšem moje solidarita nesahá.
Kolik ještě důkazů je zapotřebí k tomu, aby bylo zcela zřejmé, že KDU-ČSL je levicová strana (byť někdy s pravicovou rétorikou) ? Při včerejším hlasování v Poslanecké sněmovně o zřízení (zcela zbytečné) Komise pro důchodovou reformu spolu (jako již mnohokrát) hlasovali sociální demokraté, komunisté a většina lidovců, proti byli poslanci ODS a US. Důvod, proč opakovaně říkám členům US, že by bylo logické a funkční vytvořit po volbách (v závislosti na volebních výsledcích) buď koalici ODS+US nebo ČSSD+KDU-ČSL, je opět nasnadě.
Prezident Havel se mýlí, tvrdí-li, že novela volebního zákona zpochybňuje smysl dvoukomorového parlamentního systému. Ten, coby historický relikt boje třetího stavu o místo na slunci, nikdy smysl neměl. Švédsko, které jako jediný stát mělo odvahu změnit dvoukomorový parlamentní systém na jednokomorový, aniž by tím jakkoliv utrpěla míra demokracie či kvalita zákonů, je toho živoucím příkladem hodným následování.

Miroslav Macek