ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Budu sice vypadat jako frajtr, který je po bitvě generálem, ale nechť. Pět významných ministrů polské vlády podalo demisi, neboť část poslanců koaličního partnera opakovaně hlasovala s opozicí a vytvářela tak ze současné většinové vlády vládu menšinovou a tudíž slabou.
Což je v podstatě situace, která u nás existovala po volbách v roce 1996, samozřejmě s tím rozdílem, že většinovost vlády spočívala pouze na jediném poslanci Josefu Wagnerovi.
Tehdejší chování lidovců v Parlamentu bylo ovšem obdobné. Neobdobné bylo to, že V. Klaus nebouchl pěstí do stolu a ministři ODS nepodali demisi Jsem přesvědčen, že to byla tenkrát chyba, na kterou ODS zatraceně doplatila.
Jiří Hanák radí v právu prezidentovi Havlovi, aby rezignoval, neboť nic nenadělá proti opoziční smlouvě a z ní vyplývajícího nového volebního zákona, který je dle Hanáka cesta do mečiarovského pekla.
Že by prezident Havel Jiřího Hanáka poslechl, ovšem nehrozí, neboť:
Byl jeden dědeček z Hradu,
výbojně vysouval bradu,
nic nedosáhnul,
tak ji zas stáhnul,
rád však dál vládnul děd z Hradu.
A mečiarovské peklo, ani jakékoliv ohrožení demokracie, samozřejmě také nehrozí.
Malý stát má dozajista spoustu nevýhod, jedna výhoda je však zřejmá: nic se neutají. A tak se i mně doneslo z více důvěryhodných stran, že Miloš Zeman se mi za žádnou cenu nechce omluvit za svoje nepravdivé výroky o tunelování Knižního velkoobchodu, byť mu to rozsudek Vrchního soudu nařídil. Což mě neudivuje.
Udivuje mne však další informace (opět přicházející z více důvěryhodných stran), že Výbor na ochranu ekonomických zájmů začal pod politickým tlakem intenzivně zkoumat a pátrat, zda-li by mě přece jen nešlo z něčeho alespoň formálně obvinit, aby měl Miloš Zeman důvod se neomluvit.
Na první pohled to samozřejmě vypadá fantasmagoricky, neboť padesátá léta už jsou dávno pryč, touha zalíbit se mocným je ovšem věčná.
A tak mi nezbývá, než spoléhat na to, že u kompetentních lidí osobní čest převáží nad touhou zalíbit se mocným a že hlídací psi demokracie, jak samy sebe nazývají media, budou ve střehu.
Na to, že se mi Miloš Zeman slušně a solidně omluví, samozřejmě nespoléhám.

Miroslav Macek