ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Tvrdím to deset let a opakuji to znovu: je nezbytné zveřejnit veškeré (třikrát podtrhuji) svazky StB. Jen tak totiž definitivně a navždy odstraníme současný stav, kdy se dají informace z minulosti používat a zneužívat těmi, kdo je mají. A že z archivů zmizelo do soukromých rukou v listopadu 1989 a následujících letech množství těch nejšťavnatějších materiálů, na to vezměte jed! Vydání části svazku ministra Kavana knižně je toho příkladem. A pouze zveřejněním těchto informací definitivně skončí možnost používat tyto informace v politické a ekonomické sféře, zrovna tak jako skončí možnost náznaků a drbů - viz poslední případ Buzková - akce Olovo.
Jsem rád, že konečně vycházejí najevo podrobnosti "informační masáže", kterou jsme podstupovali během zásahu NATO v Jugoslávii.
Jsem rád, že konečně začínají otevírat oči i novináři, kteří v době náletů nekriticky glorifikovali vše, co provádělo NATO a velmi kriticky napadali každého, kdo měl sebenepatrnější pochybnosti o vytrubovaných informacích. Tato radost ve mně však zůstane pouze tehdy, když toto prozření zůstane trvalé a už nikdy nedovolíme mediálním masérům činit podobné. A to tím, že se prostě takto masírovat nenecháme a budeme používat více zdrojů informací a vlastní rozum.
Klaus je podle Zemana diletant a amatér, neboť řekl nahlas to, o čem psala media již několik dnů, totiž že vláda se chystá jmenovat velvyslancem v Moskvě Jaroslava Baštu. Není však spíše diletanstvím a amatérismem rozhodnutí těch, kteří vybrali člověka, žijícího ve světě tajných služeb, spiknutí a zákulisních zpravodajských her a nazírajícího svět očima Jamese Bonda (aniž by měl jeho šarm) na tak dozajista důležité místo?
A neměl by proto novinový titulek znít: "Diletant a amatér prozradil, že diletanti a amatéři hodlají jmenovat velvyslancem v Moskvě diletanta a amatéra"?

Miroslav Macek