ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Že vláda hodlá koupit stíhačky od firmy, která bude investovat do Nové huti, pokládám za podivuhodně krátkozraké. Co když se najde firma, která své off-setové programy bude mít lepší, tedy bude chtít investovat více peněz s vytvořením více nových pracovních příležitostí, nikoliv ovšem do Nové huti, ale do mnohem perspektivnějších oborů?
Ostrouhá kolečka jen proto, že vláda rozhodla takto krátkozrace?
Nákup stíhaček v sobě ovšem skrývá další čertovo kopýtko. Tato vláda se udrží u moci maximálně do příštích voleb v roce 2002, pak s pravděpodobností hraničící s jistotou nastoupí vláda nová. A tu hrozí nebezpečí, že současná vláda nakoupí stíhačky se splátkovým kalendářem, který nezatíží její státní rozpočty, ale rozpočty vlády příští. Jinak řečeno: pořádně splácet se začne až tehdy, až tato vláda odejde. Aby k takové lumpárně nedošlo, je třeba hlídat již nyní, při přípravě celého tohoto "obchodu století".
Nedělní souzvuk Zeman - Kasal nad procesem s Liborem Novákem udělal jasno alespoň v jedné věci: nestačí, že zásluhou minulých průšvihů ve stranickém financování skončila účast ODS ve vládě, nestačí, že ODS za to dále zaplatila svým rozštěpením a úbytkem popularity, to vše je nulová cena pro ty, kteří chtějí vidět platbu jedinou: odchod Václava Klause z politiky.
Pak je ale zcela na místě položit si otázku, jestli celý ten mediální kolotoč nemá od počátku za cíl jen a jedině toto.
Nejčastějším slovem v politickém klání se pomalu ale jistě stává slůvko prý. Ten prý řekl, ten prý udělal. Slyšel jsem, že prý ... říká, že prý ... prý to bylo takto ..., prý ... a vždy následuje směska pravd, polopravd a drbů úmyslných, neúmyslných, jen aby se zastřel fakt, že fakta chybí. Nevážení a nemilí uživatelé prý v politice, což takhle jednou říct rovnou na kameru: nic o tom nevím, ale hrozně by se mi (nám) politicky hodilo, aby to bylo tak, jak to prý bylo.

Miroslav Macek