ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Stejná vláda, která není schopna ochránit prostřednictvím policie své občany před zloději a násilníky, brání občanům prostřednictvím zákona o zbraních, aby se bránili sami.
Z reklam musí zmizet alkohol a tabákové výrobky, neboť někteří bláhovci se domnívají, že tak omezí kouření a popíjení, které je zatraceně nezdravé. U střídmého popíjení vína, zvláště červeného, to sice neplatí, ale mladí střídmí pijáci, staří ožbrundové, tak co?
Dle stejné logiky je ovšem třeba hned zakázat jakékoliv reklamy sladkých nápojů, bůčků, čokolády a oplatků, neboť nic nezpůsobuje lidem v moderní společnosti tolik zdravotních problémů, jako obezita.
Tak daleko ovšem tato přiblblá americká móda ještě nedospěla.
Znáte to: vznikne malá mediální bublina, do které kdekdo z kdejakých zájmů fouká tak vehementně, až z ní vznikne bublina veliká, převeliká.
Chvíli se drží ve vzduchu, poletuje a pak téměř neslyšně praskne a nezbyde z ní zhola nic.
A teď dosaďme konkrétno.
Před drahnou dobou vznikla fáma, že při privatizaci Telecomu létaly stamilionové úplatky, z nichž část skončila na notoricky omílaném údajném švýcarském kontu ODS. Vladimír Mlynář zaržál a vrhl se do boje za pravdu a spravedlnost, novináři nabrousili tužky, redaktoři zapnuli magnetofony a všichni se jali nafukovat vznikající bublinu.
I jinak klidné Holanďany, kteří zprivatizovali část Telecomu, velikost bubliny vyděsila natolik, že vytvořili - zrovna tak jako česká Poslanecká sněmovna - parlamentní vyšetřovací komisi.
Bublina se chvíli vznášela vzduchem, pak byl zrak veřejnosti nasměrován na jiné vznikající bubliny a když předevčírem bublina splaskla, nikdo si toho ani nevšiml.
Tak jako holandská komise před časem, došla totiž i ta česká parlamentní k následujícímu závěru:
K údajné korupci ve výběrovém řízení ze strany vítěze, společnosti Tel Source, N.V. nebyla zjištěna existence žádných písemných dokumentů či jiných objektivních důkazů; všechny subjekty podílející se na výběrovém řízení, včetně nezvítězivších účastníků, nezaznamenaly v jeho průběhu náznaky korupce.
Spojitost mezi údajnou korupcí při částečné privatizaci společnosti SPT Telecom, a.s. a existencí údajného zahraničního konta ODS se nepodařilo žádnými objektivními důkazy prokázat.
A je po bublině a foukači mají čas nafukovat další a další.

Miroslav Macek