ÚTERNÍ GLOSA

Miroslava Macka:
Fascinuje mne ta spousta článků a úvah na témata mafiánského kapitalismu, klientismu a korupce, z nichž většina je psána z důvodu vyjádření politického postoje na ose V. Havel - V. Klaus a nikoliv z důvodu vážně se zabývat tímto problémem.
Medicínské vzdělání mi dodalo jeden nepopiratelný poznatek: prevence je vždy mnohokrát účinnější a levnější než léčba. Existuje proto jediný účinný protikorupční prostředek: likvidovat staré korupční prostory a nevytvářet nové. A cože je to korupční prostor? Je to kterýkoliv prostor, v němž má někdo (většinou státní úředník) možnost bouchnutím razítka rozhodnout ano či ne, a to rychlostí, kterou si sám určí.
Seberete-li tato razítka a ponecháte-li rozhodnutí ano či ne buď na občanovi či na zákonu, odstranili jste prapůvodní příčinu korupce a ta jako mávnutím zázračného proutku zmizí. Za příklad nabízím likvidaci jednoho korupčního prostoru: umožníte-li občanům vybrat si za příplatek státní poznávací značku na automobil dle vlastního vkusu, odpadnou ihned černé peníze do kapes policistů za totéž.

Miroslav Macek