STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
A tak jsem si opět připomněl dobu, kdy nám televizní hlasatelky při uvádění amerických detektivek v televizi připomínaly, že ten či onen film odhaluje ničemnost kapitalismu, plodící krádeže, loupeže, vydírání a vrahy. Kdy vydání slavné von Neumannovy Kybernetiky vyšlo pouze s "vysvětlujícím" doslovem akademika Kolmana, delším než Neumannův text.
Připomenuly mně to mnohé výroky k vydání Hitlerova Mein Kampfu: není-li tato kniha komentována, je její vydání trestným činem. Není-li tato kniha opatřena poznámkovým aparátem nebo komentářem, je neúplná. Kniha by měla být dostupná pouze historikům, běžní čtenáři by ji měli dostat do rukou pouze s obsáhlým vysvětlujícím komentářem. Dámy a pánové, proboha! I já jsem přesvědčen, že je to kniha špatná, plná blábolů a šíleností. Přišel jsem na to tou nejpřirozenější a nejlepší metodou: přečetl jsem si ji.
P.S. Jsem velmi alergický na to, aby mi někdo doporučoval, co si mám o nějaké knize myslet. A to z jednoho jediného důvodu: nikdy to nekončí u knih.
Myslím, že je zcela lhostejné, zda za důvodem Zemanova žofínského prohlášení "kromě nemocnic, škol a věznic prodáme skoro vše", tedy za důvodem jeho prozření ze snů o podnicích, vlastněných dělníky do světa ekonomických realit, stojí snaha získat co nejvíce peněz, jejichž utracením si získá srdce občanů či tlak sociálně-demokratických privatizátorů, toužících stihnout výnosnou privatizaci do roku 2002, kdy už nebudou muset být u toho. Nebo snad Zemanovo blairovsko-schröderovské okouzlení. Důležitý je výsledek, byť by vznikl vedlejším účinkem.
Volání lékařů a zdravotníků (převážně ze státních nemocnic), požadujících zvýšení platů, změnilo tón. Předseda LOK Kubek totiž prohlásil: tyto peníze by však nevyplácel z rozpočtu stát, jsme přesvědčeni, že je najdou nemocnice ve svém hospodaření. Bravo, pane Kubku! Jen k tomu nedodáváte, že by mělo mít vedení nemocnice právo rozhodnout, kterému lékaři přidat 100 %, kterému 10 %, kterému nic a kterého vyhodit. A tak jen parafrázujete Gottwaldovo heslo "Ani muže ze závodu, ani haléř ze mzdy" na "Ani muže ze závodu, spousta haléřů ke mzdě".

Miroslav Macek