ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Jedno švýcarské konto se přece nakonec objevilo. Nejde však o tolikrát v mediích propírané tajné konto ODS, ale o konto (či konta), které (či která) si ve Švýcarsku otevřelo Odborové sdružení železničářů, vedené známým Jaromírem Duškem. Odborové sdružení prý takto diverzifikovalo svůj volný majetek, aby mu jej případně soud nemohl na základě předběžného opatření obstavit. Za mého mládí se neužívalo tak vzletného jazyka, a tak se namísto "diverzifikace volného majetku" říkalo "ulít prachy do Švýcarska".
Historka o českém špiónovi v Polsku je tak typicky česká, až to bolí. "V tuto chvíli na vaše dotazy neumím odpovědět", řekl novinářům mluvčí Ministerstva obrany. "České straně šlo prý hlavně o to, aby fakta o aféře nepronikla do médií", tvrdí Lidové noviny. "Premiér Zeman měl polskému velvyslanci vyhrožovat, že pokud bude informace o aféře zveřejněna ...", říká další věta z Lidovek. A tak se pár dnů budeme tasemnicově dovídat, co kdo řekl, co neřekl, co snad řekl a co prý neřekl, aniž dostaneme jedinou odpověď na jedinou logickou otázku" Co, proboha,chtěl ten člověk v Polsku vyšpiónit a, proboha, proč?
Příčiny "poměrně vysoké nezaměstnanosti" vidí čeští a moravští biskupové v nízké produktivitě podniků, nedostatečné rekvalifikaci zaměstnanců a v tunelování firem. Kdyby podobným způsobem uvažovali lékaři, mohli byste se například dočíst, že příčinou angíny je bolest v krku, zarudlé mandle a teplota. Neboť o faktické příčině nízké produktivity podniků, nedostatečné rekvalifikace a tunelování neřekli ani slovo. A důvod? Popis zřejmých příznaků je bezkonfliktní, popis příčin a hlavně návrhu léčby je naopak velmi konfliktní a katolické církvi by kladné body rozhodně nepřinesl.
Jsem rád, že premiér Zeman nechce dovolit projíst miliardy z budoucí privatizace a chce je investovat tam, kde přinesou ekonomice největší efekt. Jen pro pořádek mu však připomínám, že sebevětší balík peněz se skládá z jednotlivých korunek a haléřů a šetřit se musí začít na této úrovni. Například nehostit stínovou vládu žen za státní (naše) peníze, abych uvedl jeden jediný příklad za stovek ostatních. Přejme tedy premiérovi, aby "skutky jeho z huby do rukou vejíti mu ráčily".
Poslankyně Hana Orgoníková z ČSSD řekla: "Ombudsman by měl řešit drobné starosti občanů". Při součtu jeho základního platu 98.000,- Kč měsíčně, reprezentačního, dopravního a stravovacího příplatku ve výši 36.000,- Kč měsíčně, osobního vozu s řidičem a vybaveného bytu v Brně, jsem pochopil, že pro jednoho občana to bude platit určitě - pro ombudsmana.

Miroslav Macek