ČTVRTEČNÍ GLOSY 16.3.2000

Miroslava Macka:
Myslím, že bychom si měli vzít tentokrát příklad z bible: Bůh sedmý den odpočíval, neboť měl odpracováno. Poslanci navrhují další dva nové svátky. 17. listopad, který by "ocenil přínos mladé generace" a "28, září, svátek sv. Václava by byl Dnem české státnosti. Nic proti slavným dnům, ale že bychom měli odpracováno a mohli nepracovat další dva dny v roce ? Nemyslím.
Fascinuje mne, kterak rychle se šíří další hra s lidským strachem, se strachem z geneticky upravených potravin a sleduji jen "cui bono", v čí prospěch, bude nakonec využita. A jen tak mimochodem: veškeré dnešní obilí, ovoce, zelenina a jatečná zvířata jsou mnohonásobní mutanti, neboť člověk za celou dobu své existence nedělal nic jiného než šlechtil a šlechtil. Cui bono? Ve svůj prospěch.
Nemám nic proti tomu, aby odpůrci globalizace Mezinárodního měnového fondu, peněz (pokud patří někomu jinému než jim), spolu s poloprofesionálnějšími a profesionálnějšími odpůrci čehokoliv, přijeli v září do Prahy protestovat, neboť to je jejich svaté právo. Ale nemám nic proti tomu pouze s jednou podmínkou: za své, za své, dámy a pánové! Jen pokud si zaplatíte veškeré náklady a případně vzniklé škody vašeho protestu a nebudete protestovat za peníze jiných, které nemáte tak rádi.
Lze souhlasit s ministrem dopravy Peltrámem, že prodej nákladní dopravy Českých drah zahraničnímu zájemci a ponechání ztrátové osobní dopravy státu (daňovým poplatníkům) by bylo "vybírání hrozinek". Nelze však souhlasit s jeho tvrzením, že "České dráhy jsou býkem v koridě, který krvácí". Spíš by se hodilo označení "zlenivělý vůl, který se ocitl v džungli".

Miroslav Macek