PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Obavy z příštích akcí "antiglobalistů", směsi pokojných a agresivních demonstrantů proti všemu a všem, přiměly vůdce skupiny G8 k tomu, že plánují svoje příští sezení v odlehlém koutě kanadských Skalistých hor.
Myslím, že jde principiálně o rozhodnutí špatné, neboť eskapismus se nikdy v historii nikomu a nikde nevyplatil. Problémy, byť sebenepříjemnější, je vždy potřeba řešit a nikoliv před nimi utíkat, neboť v takovém případě mají nepříjemnou vlastností narůstat.
Řešení problému s agresivní částí demonstrantů, které jsem již jednou nazval (a jejich jednání v Janově mě o správnosti názvu jen utvrdilo) "zdivočelými hovady", vidím jen a jen v jejich rozprášení silou, nikoliv v útěku před nimi.
Představte si následující situaci. Koupíte si pozemek a na něm postavíte za svoje peníze rodinný dům, řekněme za deset miliónů. Ten vám místní autority dle platného práva zkolaudují.
Soused, kterému se z mnoha důvodů vaše sousedství nelíbí, začne v okolí roztrušovat, že vaše stavba ho ohrožuje, neboť hrozí výbuch plynu a také s vaší elektrickou instalací je to nějaké podivné, neboť použité dráty jsou jiné než v jeho domě. Postupně na vás začne odrážet, ať mu okamžitě poskytnete veškerou stavební dokumentaci. Když však tak učiníte, je nadále nespokojen a trvá na tom, abyste dům zboural, neboť rozvod plynu, elektřiny a hromosvod odporují neexistujícím "mezinárodním normám" a jeho rodina se stále bojí výbuchu plynu ve vašem domě.
Zajde dokonce tak daleko, že vám nabídne v případě, že dům opravdu zbouráte, 75 000 korun českých. Že se vám to zdá ujeté a s takovým sousedem byste pěkně vyběhli? Pak se podívejte na poslední bláznivou nabídku Horního Rakouska v případě Temelín.

Miroslav Macek