PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Několik lidí (včetně zmíněného redaktora) se ozvalo na mou poznámku, že by se redaktorovi měl krátit plat za užití jména Čech pro obyvatele celého Česka v jednom novinovém článku. Po krátké úvaze jsem došel k tomu, že plat si zkrátím sám, neboť z gramatických možností Čech (Rus, Maďar), Čechák (Polák), Čechan (Holanďan) má šanci se ujmout pouze Čech. (Ačkoliv Čechan by se mi líbil. A což teprve Čechanka). Takže Moraváci a Slezané, zůstanete v tomto státě se svými příponami sami.
Mezinárodní olympijský výbor, zatraceně dobře si vědom ceny peněz (kde jsou ty časy, kdy vylučoval profesionály z účasti na OH!), přiklepl pořádání Letních olympijských her v roce 2008 Pekingu. Jde o rozhodnutí jen a jen pekuniární, ochránci i pseudoochránci lidských práv (to jsou ti, co si z ochrany lidských práv udělali živnost) to však mohou "vydýchat" jen falešným tvrzením, že tyto hry zlepší lidská práva v Číně, že nastartují v této zemi žádoucí změny k demokracii.
Když už jsem u té olympiády v Pekingu, první zprávy hovoří o astronomických nákladech na jejich uspořádání ve výši 20-25 miliard dolarů. Astronomických -jak pro koho, chce se mi dodat - znamená to totiž náklad 25 dolarů na jednoho Číňana, což je necelá tisícovka. A tu nám v Česku dokáže vláda vytáhnout z kapsy každou chvíli, aniž při tom padne jakékoliv adjektivum, neřknu-li adjektivum astronomický.
BBC v pátek informovala o žádosti německé vlády vládě české, aby zastavila Temelín. ČTK informovala, že v úterý se jím bude zabývat vláda. Mluvčí ministerstva zahraničí Pospíšil informoval, že jeho Úřadu se podařilo získat tento, ovšem nepodepsaný, dokument z Německa "nestandardní cestou!" Bez komentáře.
Myslím, že deník Super se mýlí, píše-li o tom, že prezident Havel použil ve věci jmenování nového velvyslance Česka ve Washingtonu na vládu nátlak metodou "pokud nejmenujete mého kamaráda Palouše, já nejmenuji Grégra místopředsedou vlády." Nátlak byl, jak jsem slyšel, jiný: prezident vládě odmítal jmenovat jakékoliv další velvyslance do doby, pokud vláda nejmenuje Palouše.

Miroslav Macek