PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
"Velmi iniciativně" přistoupila jednotlivá ministerstva k nejednotnému rozhodnutí vlády, aby po jedenácti letech po pádu komunismu, po vládě špičkového komunisty Čalfy, po přímém i nepřímém masovém působení "osmašedesátníků" a dalších bývalých komunistů ve veřejném životě, nastalo na ministerstvech druhé, "neoficiální" kolo lustrací.
Můj názor je po celých jedenáct let stejný: žádné lustrace a všechny seznamy funkcionářů KSČ, SSM, STB, milicí a jejich konfidentů zveřejnit. A na každém z nás, včetně ministrů, by pak zůstalo individuální rozhodnutí, zda toho kterého člověka ze seznamu zaměstnáme či nikoliv, zda se s ním budeme stýkat nebo ne. Neboť každé plošné řešení - a tedy i lustrace - jsou řešením špatným.
Hector Hugh Munro, brilantní anglický humorista, píšící pod pseudonymem Saki, v jedné své povídce praví: Nikdy nebuď průkopníkem, údělem prvních křesťanů byli nejtučnější lvi. Vzpomněl jsem si na tuto větu při četbě zprávy, že mobilní telefon má každý druhý Čech (novinář, který tento titulek v Lidových novinách vyrobil, by měl být, samozřejmě, za hrubou chybu krácen na mzdě, neboť myslel i obyvatele Moravy a Slezska, ale co můžete chtít od Pražáků). Vzpomínáte ještě, kterak byli první majitelé mobilů, mezi nimiž byla spousta lidí, pro které se mobily staly schopným pomocníkem při podnikání, karikováni, popisováni jako zbohatlíci ve fialových sakách a žlutých ponožkách a volali-li či byli-li voláni přímo na ulici, sbíhaly se málem davy? Dnes potkáte na ulici desítky telefonujících - a nic. Ani si to neuvědomujeme... Nikdy nebuď průkopníkem...
Předvídal jsem včera, kterak se spojení tmáři, etičtí hysterici a konkurence všech zemí světa pustí spojenými silami do boje proti pěstování embryí k dalším vědeckým výzkumům. A už jsou tu první reakce tohoto druhu, plné vět typu: "mějme náskok před těmi, kteří by se chtěli stát novodobými Frankensteiny", "neetické uplatňování vědy", "mějme vstřícnost vůči těm, kteří toto klonování považuji za hřích", a to jsme teprve na začátku. Celá ta diskuse, která vznikla a bude masivně pokračovat, je ovšem planá: pokrok se zastavit nedá, dá se jen zbrzdit. Ke škodě všech.

Miroslav Macek