STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Šéf parlamentní vyšetřovací komise Miroslav Kalousek řekl v dnešním rozhovoru pro deník Právo: Zpráva nezpochybňuje, že vláda musela zasáhnout. Nezpochybňuje ani zapojení veřejných výdajů. Zpochybňuje však znění smluv, v jejichž důsledku ČSOB získává zcela očištěnou bankou a stát za to nic nedostane. Rozhodně si nemyslím, že ČSOB dostala zcela očištěnou IPB zadarmo. V reálném životě totiž bezezbytku platí slavná věta Miltona Friedmana (v mém ne zcela výstižném překladu) "Nic takového jako oběd zadarmo neexistuje". A tak bude záležet jen a jen na vůli a kvalitě vyšetřovatelů, zdali se jim podaří prokázat za co (minulého, přítomného či budoucího) vláda (či někteří její aktivní členové) vlastníkům ČSOB očištěnou IPB zaplatila. A buďme raději zatraceně předem skeptičtí.
První výsledky mohutného a drahého statistického šetření jsou opravdu "impozantní" a pro chod státu či konkrétních občanů opravdu "nezbytné": je nás zhruba o tisíc méně (což šlo zjistit ze stávajících databází a dokonce přesněji, neboť při tomto sčítání se spousta Romů sčítání vyhnula), žen je více než mužů (jaké překvapení!), třetina obyvatel sídlí ve 22 největších městech (opět jaké překvapení), stárne nám obyvatelstvo (myslím, že tento letitě známý fakt mají zdravotní pojišťovny podchyceny v toku let zcela přesně), poklesla ekonomická aktivita obyvatelstva (bodejť ne, když bylo tak jednoduché odejít do předčasného důchodu - ale co z toho?), velmi se zvýšil počet bezvěrců (uvidíte, co katolická církev s touto statistikou provede), také neobydlených bytů je hodně (ale to vědí všichni, kteří již léta a léta apelují na deregulaci nájemného a tím vytvoření solidního trhu s byty) - takže, sečteno, podtrženo, dostali jsme spoustu očekávaných čísel, které ke svému rozhodování pranic nepotřebujeme. Jako obvykla, jako obvykle, chce se dodat.
Kdyby stát stejné peníze vydal již před léty na dlouhodobé školící pořady ve veřejnoprávní televizi, které by v nejsledovanějším čase učily lidi kterak investovat a neinvestovat svoje peníze, nebo proč se vyplatí postupná, ale rychlá deregulace nájemného, nebo proč nemůže být ve zdravotnictví každá prkotina "zadarmo", joj, to by byla efektivita vynaložených prostředků!

Miroslav Macek