ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Ministr zdravotnictví Fišer mě příjemně překvapil. Jako první z ministrů socialistické vlády přišel na to, jak to ve světě mezinárodních pomocí chodí - pomáhá-li bohatší stát chudšímu, pomoc je vždy udělána tak, aby na tom v konečném zúčtování vydělal dárce. Nejlepším příkladem toho, co říkám, je právě pomoc České republiky zemím, sužovaným chorobou AIDS, prezentovaná na zasedání OSN v New Yorku ministrem Fišerem.
"Nejlepší ochranou proti AIDS jsou stále ještě kondomy. Takovou pomocí bychom zabili dvě mouchy jednou ranou. To znamená, jednak bychom pomohli zemím v boji proti AIDS, jednak pomohli našemu hospodářství, v boji proti nezaměstnanosti."
Takovou upřímnost sice západní politikové neprojevují, ale podstatu mezinárodní pomoci jistě vystihl dokonale - bravo, pane ministře!
Upřímností nešetřil ani "čerstvý" první místopředseda Unie svobody Ivan Pilip, když v dnešním rozhovoru v Právu řekl:
"Dvaceti procentní kvórum, pokud v zákonu zůstane, je jednoznačně účelový krok proti čtyřkoalici. A to já zase říkám, že proti takhle vychytralému kroku je každý úhybný krok v rámci zákona eticky přijatelný. Určitě přijdeme na to, jak se téhle pasti, na nás připravené, vyhnout. Ujišťuji Vás, že nebezpečí, že nebudeme v parlamentu, nehrozí.
A s variantami, jak se vypořádat s dvacetiprocentním kvórem, pokud by prošlo, Vás včas seznámíme. Veřejnost mohu ujistit, že čtyřkoalice nepůjde do voleb tak, aby riskovala, že se nedostane do Parlamentu."
Napadá mne: což takhle přejmenovat Čtyřkoalici na Čtyřjednostranu? Ale jak znám Ivana Pilipa, spíše se domluví s pár socialisty a dvaceti procentní kvórum pro čtyři strany společně neodsouhlasí.

Miroslav Macek