ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Po čase jsem opět dostal verše na slovo slunce. Pan Ulman z Opočna mi zaslal toto šestiverší:

Osvícená vláda zváží,
že když tady slunce září
lid by mohl za ně
platit také daně. (Daně budou progresivní,
ať je to víc depresivní.)

Doufám jen, že si jeho verše nevezme k srdci Vladimír Iljič Špidla a nepokusí se tímto způsobem vylepšit pošramocené vládní finance.
Jiří Lobkowicz má po starostech zda na podzim založit či nezaložit novou politickou stranu. Poté, co unionisté zvolili do svého čela nové, neotřelé tváře - letitou členku výkonné rady ODS a poslankyni za tutéž stranu Hanu Marvanovou, bývalého Klausova korunního prince Ivana Pilipa a bývalé poslance za ODS Roberta Koláře a Pavla Peška - mu nic jiného nezbývá. Strana to bude dozajista nová, že v ní ovšem také bude spousta "starých známých", o tom nepochybuji.
Petruška Šustrová v dnešní glose v Lidových novinách tvrdí á margo protestu klientů zkrachovalých kampeliček před Úřadem vlády: "Přesto se nedá říci, že by se okradení klienti svých peněz dožadovali na nepravém místě. Byl to přece stát, kdo nedokonalým zákonem umožnil, že peníze z Družstevních záložen zmizely, jako by se propadly."
Nemá pravdu. Jaký stát? Snad konkrétní, dohledatelní lidé. Paní Šustrová by spíše měla zpracovat celostránkový přehled o tom, kdo s návrhem na vznik kampeliček přišel, kdo byl proti, kdo požadoval větší kontrolu, kdo ji v zákoně odmítl, a.t.d., a.t.d. Abychom si namísto anonymního slova "stát" mohli dosadit konkrétní zákonodárce a státní úředníky. Zvláště v čase blížících se voleb by to byla činnost velezáslužná.

Miroslav Macek