STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Že politici nemají (nebo spíše neříkají) na mnoho ožehavých věcí svůj názor, aby si to nerozházeli u části voličů, to už patří k české politické tradici. Rozhovor s generálním ředitelem Metalimexu a spoluvlastníkem severomoravských černouhelných dolů Petrem Otavou v týdeníku "Týden" však ukázal, že ani velcí podnikatelé neříkají svůj názor, jen aby si to nerozházeli se stávajícími či budoucími mocipány.
Zde důkaz. Zmíněný Petr Otava na jasně formulovanou otázku "Bylo to lepší za Klause nebo teď?", odpověděl: "Já bych nerad odpovídal, a pak to ještě zakecal: "Blíží se volby. Moje odpověď by mohla být vnímána různě". Můj otec nazýval takové jednání (lhostejno zda politiků nebo podnikatelů) bezcharakterní vyčuraností a jako příklad ze života vždy uváděl zábřežského obchodníka s textilem Unzeitiga, který v roce 1939, když se měl rozhodnout, přihlásí-li se k Němcům nebo bude optovat k Československu, prohlásil, že není ani Němec ani Čech, ale obchodník. Mimochodem, rozházel si to jak u Němců, tak u Čechů. To bylo ovšem ještě v době, kdy vyčuranost patřila mezi nectnosti.
Ministr zahraničí Kavan v cause moskevského Českého domu nepochybil, zní závěr kontrolního orgánu. Má ovšem takový nepořádek v resortu, že si jeho podřízení dělali, co chtěli, dodávám já. A co je horší?

Miroslav Macek