ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Legislativní rada vlády uštědřila ministru zdravotnictví Fišerovi kopanec - vrátila mu k přepracování všechny jím předložené zdravotnické zákony, neboť je považovala za zcela mizerné.
To však nic nemění na tom, že v tomto roce hodnotí o 15 % občanů více než vloni situaci ve zdravotnictví jako uspokojivou a dobrou a taktéž jejich pohled na jednotlivé oblasti zdravotnictví se změnil - zmenšilo se kritické vnímání ministerstva zdravotnictví.
A důvody tohoto paradoxu? Neslaný, nemastný, neschopný (a tedy nekonfrontační) ministr zdravotnictví a bývalí rathovští kritičtí křiklouni, mající dnes zacpaná ústa miliardovými dotacemi do státních nemocnic a vyššími platy (vše na dluh) způsobili, že v mediální virtuální realitě je stav zdravotnictví lepší a veřejnost tedy spokojenější. Ve skutečnosti ovšem ... viz začátek.
Čtyřkoalici klesly preference k hranici volitelnosti - Ústavní soud totiž logicky nezrušil ve volebním zákonu 20 % klauzuli pro koalici čtyř stran a průzkumy veřejného mínění vždy lidovcům a unionistům přisuzovaly více hlasů než nakonec reálně získali.
Spekulují-li však někteří novináři, že to vyvolá ve čtyřkoalici paniku, mýlí se. Ta totiž dobře ví, že se při novém projednávání volebního zákona může spolehnout na Vladimíra Iljiče Špidlu a některé další socialisty, kteří bez ohledu na opoziční smlouvu pro tuto klauzuli znovu ruku nezvednou. A důvod? Protože se budou příšerně bát, že by čtyřkoalice mohla opravdu dostat 19,84 % hlasů a nedostat se tak do Poslanecké sněmovny, což by znamenalo hladovku prezidenta, stávku veřejnoprávních televizních redaktorů, sbubnovaný Václavák a posléze občanskou válku. A to je ještě štěstí, že americkou ministryní zahraničí není Madelaine Albrightová, neboť v opačném případě by hrozilo bombardování Prahy. A tak se vsaďte, že se nakonec Vladimír Iljič (a pár jeho nejbližších) po pár vyčkávacích piruetách pokaká a při novém projednávání zákona pro tuto zcela logickou a ústavní klauzuli ruku nezvedne.

Miroslav Macek