STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Důležité není to, co se skutečně děje, ale to, co se "děje" na stránkách novin a obrazovkách televizí. (Velmi doporučuji každému, kdo tak ještě neučinil, shlédnout americký film "Vrtěti psem".)
Není podstatné, že V. Klaus nikdy neplánoval jakékoliv setkání s hokejovými mistry světa, není podstatné, že totéž potvrdil reprezentační trenér Augusta. V myslích mnoha lidí zůstává virtuální realita Lidových novin, TV Primy a dalších: hokejisté odmítli pozvání V. Klause a sešli se jen s prezidentem Havlem (přeloženo: Klaus je špatný, Havel dobrý). A jen a jen pro tento impakt byla tato "zpráva" vyrobena.
P.Válek navrhuje, aby se namísto slovního spojení "pozitivní diskriminace" užívalo slovo "protežování". Má, pravdu, není nad přesnost. Máme však půvabné české slovo tlačenka. (Tlačenka žen, tlačenka Romů, tlačenka drobných podnikatelů, a pod.) Připomíná mi to (oklikou) jeden starý český vtip: Víte, kdy bude dobudován socialismus? Až bude mít každý všude nějakého známého.
Doprava v Praze je dotována šesti a třičtvrtě miliardami korun ročně, to znamená, že každý Pražan (ať jezdí MHD či nejezdí) doplatil z daní více než 6.000,- Kč na její provoz. Pitomost tohoto řešení je nabíledni: nejezdící přispívají jezdícím, Pražané cizincům i mimopražským, málo jezdící hodně jezdícím. Vnést do tohoto superpřerozdělování řád a pořádek je velmi jednoduché: snížit o ty miliardy na dotace Pražanům daně a zavést nedotované jízdné: každý pak zaplatí to, co zkonzumuje.
Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) vyrazila do boje proti daňovým rájům. Má je za "nečistou daňovou konkurenci" (konkurující nenasytně rozhazovačným levicovým vládám v Evropě, dodávám). Prezident Bush tento názor nesdílí a vyjádřil to zcela jasně: "Nízké daně nejsou zločinem". Je vidět, že nezná Vladimíra Iljiče Špidlu.

Miroslav Macek