ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Nejsem pranic zastáncem demonstrací a blokád, tedy ani blokády ministerstva dopravy a přilehlého okolí dovozci aut a majiteli autoškol, neboť ztrpčuje život mnoha lidem, kteří buď nemají s problémem nic společného nebo dokonce demonstrujícím a blokujícím fandí.
Jedinou blokádu, kterou bych pokládal za alespoň trochu logickou, by byla blokáda poslaneckých kanceláří těch poslanců, kteří hlasovali pro nový zákon o provozu na pozemních komunikacích a pro zákon o autoškolách.
Pro líné novináře: velká většina poslanců ODS byla proti, poslanci všech ostatních stran pro tyto zákony hlasovali. Ačkoliv mnohem horší než zákon jsou doprovodné vyhlášky zhůvěřivých ministerských úředníků, jdoucí za záměr a dikci zákona. Tyto zákony a hlavně vyhlášky byly, samozřejmě, patřičně prolobovány. Nemusíte ani moc přemýšlet kým. Stačí si odpovědět na otázku cui bono, v čí prospěch: vyjde vám vždycky domácí výrobce nových automobilů a dovozci automobilů nových.
Místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal v dnešním Právu v rozhovoru nazvaném "Název Čtyřkoalice není zcela šťastný" naznačuje klasicky čecháčkovskou, "vyčuranou" cestu z problému 20 % klausule pro koalici čtyř stran, která "hrozí" být přijata.
Jak na to? Takto: vznikne oficiální kandidátka pouze dvou stran (KDU-ČSL + Unie svobody) a tím se klausule sníží na procent deset, kandidáti dvou pidistran (DEU + ODA) pak budou na této dvoukoaliční kandidátce "hostovat" na místech, z nichž lze doputovat do Sněmovny pouze při volebním výsledku 25 a více procent.
Takže od nynějška spíše platí: Strany Čtyřkoalice jsou tři. KDU-ČSL a Unie svobody.

Miroslav Macek