ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
V roce 1906 uzavřela Velká Británie politickou a obchodní dohodu s Tibetem. Tato dohoda umožňovala Tibetu nadále vyvážet do Spojených států hlavní tibetský vývozní artikl -yačí oháňky.
Ty se totiž v USA používaly na výrobu plnovousů pro Santa Clause!!
Kalousek je pro mnoho čtyřkoaličníků nepřijatelný, neboť za jeho náměstkování se děly na ministerstvu obrany podivuhodně mizerné nákupy s neméně vysoce nevýhodným dopadem na ministerskou kapsu. Zda se "členové" KDU-ČSL, platící desetitisícové stranické příspěvky, kryjí s majiteli či příbuznými majitelů firem, které naopak vydělaly, zjistit, samozřejmě, nelze, neboť osobní údaje o členské základně jsou v KDU-ČSL určitě nejlépe střeženým tajemstvím.
Ale hlavně: že by lidovcům (a čtyřkoaličníkům) nevadil v čele KDU-ČSL Miloslav Výborný, který napadenému Kalouskovi šéfoval, patří mezi "specifika" lidovců.
Myslím, že je nejvyšší čas, aby všichni zastánci demokracie pozvedli svůj hlas, neboť pumový atentát na bývalé šéfy H-systému (a to bez ohledu na míru jejich viny) je atentátem na jeden ze základních pilířů demokracie - výkon spravedlnosti nezávislými soudy.
Pokud budou politikové mlčet, pomalá destrukce demokracie nabere na obrátkách.
Dalším příkladem takové pomalé destrukce je poslanecký návrh zákona (navíc podpořený vládou), aby se majitelům pozemků, na nichž chtějí soukromé firmy stavět svoje továrny, mohly vyvlastnit, neboť současná vláda pokládá zakládání průmyslových zón za veřejný zájem.
Moje paní si před více než dvěma lety smluvně pronajala byt v soukromém domě uprostřed Prahy. Jsouc Švýcarka, je zvyklá dostávat za svoje peníze kvalitní zboží či služby. Protože byt měl hrubé závady ve smlouvě nezmíněné, požádala prostřednictvím svého právníka majitele bytu o patřičné snížení nájmu a do vyřešení případu platí jen symbolické nájemné, tak jak jí právníci radí.
Reakce majitele domu byla typicky postkomunisticky česká: když se Vám to nelíbí, okamžitě vypadněte. Jenže Švýcaři holt nejsou Češi a vědí toho o svých právech i povinnostech dost a neustoupí ani před různými naschvály.
V současnosti probíhá o výši nájemného soudní spor, přičemž důkazů o zřejmém rozdílu mezi smluvní¨a faktickou kvalitou bytu je více než dost.
V okamžiku, kdy jsem se před pár týdny stal manželem jedné strany sporu, nabraly události na dramatičnosti, neboť využít politického náboje této skutečnosti se přímo nabízí. A tak majitel bytu obešel pár redakcí a nabídl jim zajímavou, politicky lehce použitelnou, historku: manželé Mackovi neplatí nájem!
Věc se však má zatraceně jinak: rádi okamžitě zaplatíme nájem, jehož výše bude odpovídat smluvní kvalitě bytu. Protože se pan domácí dohodnout nechce, musí o této výši, bohužel, rozhodnout soud.
Po čtyřech měsících letošního roku končí hospodaření státu s deficitem 16,8 miliard korun. Protože stát nemá jiné peníze než ty, co nám vytáhne z kapes, vytuneloval od počátku roku každému z nás z kapsy 1680,- Kč, celkem 6.720,-Kč čtyřčlenné rodině.
Zda-li pak i v tomto případě použije Miloš Zeman svůj slogan čistých rukou "Padni komu padni" a podá s celou vládou demisi?

Miroslav Macek