ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Novela Občanského zákoníku stanoví, že manželé mají zákonný nárok na informaci o výši příjmů svého životního partnera. Ředitel legislativního odboru Ministerstva spravedlnosti Milan Kamplach si novelu zákona pochvaluje a říká: "Odmítne-li partner odpovědět, může druhý získat tyto informace soudní cestou."
Jaká to klasická ukázka pozitivistického právního myšlení! Neboť vztahy, které nejsou založené na vzájemné důvěře, ve kterých se manželé hádají o každém výdaji, zatajují si peníze a případně preferují sebe na úkor rodiny, žádná právní norma vylepšit nemůže, byť by si to myslela stovka ministerských ředitelů a parlament by přijal desítku dalších zákonů o rodině.
Neboť co je v lidech, paragrafy nezměníš.
Euronevolnictví, tak nazývám nehorázný požadavek EU (převážně však Německa a Rakouska), abychom po vstupu do EU nejméně sedm let nesměli pracovat dle svého vlastního uvážení a vlastní vůle kdekoliv v EU. Nedopusťme, aby si kterýkoliv český politik na takovou nehoráznost (a to jakkoliv obalenou cukerinovými ústupky v jiných oblastech) dovolil kývnout.

Miroslav Macek