PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Přepůvabný spor z mnoha funkcí právě odstoupivšího lidovce Kalouska s jeho čtyřkoaličními kolegy Marvanovou a Svobodou. Kalousek po nich totiž žádá něco, co mu při nejlepší vůli nemohou poskytnout, totiž důkaz že proti němu není vedeno policejní vyšetřování kvůli jeho dlouholetému působení na místě náměstka obrany. Oficiálně se totiž žádné takové vyšetřování jistě nevede - a přiznat, že jim jejich kamarádi z patřičných struktur poradili, aby se pokud možno zbavili Kalouska, neboť může mít v budoucnu problémy, nemohou.
Mocný muž Železný nasedl na prudce dolů se točící tobogan v okamžiku, kdy se rozhodl utkat se se svým bývalým partnerem Ronaldem Lauderem. ten totiž udělá vše pro to (a jeho možnosti jsou velmi, velmi značné), aby Železného zničil. A protože beze zbytku platí, že klesne-li silák na kolena, spousta slabších si do něj s potěšením kopne, má se od svých bývalých partnerů, zaměstnanců, kamarádů a známých na co těšit.
Odstupující ministr Mertlík říká: nový ministr Rusnok je dobrý ekonom. Jako by na tom záleželo. Úkolem ministra financí je vybrat pokud možno veškeré zákony předepsané daně a vybrané peníze přerozdělit tak, aby sloužily co nejlépe občanům a vytvářely co nejvíce dalších budoucích finančních zdrojů. Což se lehce řekne, a mnohem hůře dělá, neboť ministr je pod každoročním tlakem svých ministerských kolegů, kteří chtějí pro svůj rezort více peněz, než má k dispozici a tak dále pod tlakem politických idejí, že je dobré půjčit si peníze na spoustu (socialistických) projektů, které přinesou nemalé budoucí zisky. Není-li ministr financí dostatečně politicky silná figura, která vychází z těchto střetů vítězně, je mu sebevětší ekonomické vzdělání (ba případně i dvě Nobelovy ceny za ekonomii) platné jako mrtvému zimník. Což by měl právě Mertlík zatraceně dobře vědět. Summa summarum: ekonoma netřeba. Zato lidsky a politicky silné osobnosti ano.

Miroslav Macek