ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Ke špidlovskému obratu ČSSD doleva dokonale padne starý americký bonmot: Když někteří občané uplácejí vládu, říká se tomu korupce. Když vláda uplácí některé občany, říká se tomu sociální stát.
"Sekyrou, kterou odetneme placení zdravotní péče" nazval Špidla budoucí volební vítězství ČSSD. Proboha, pane předsedo, Vy vážně žijete v přesvědčení, že v současnosti nám zdravotní péči hradí Marťané?
Prezident uděluje milost Rumunce Schindelbeckové, pražský odbor péče o dítě okamžitě navrhuje zrušení předběžného opatření o umístění jejího dítěte do Kojeneckého ústavu, soudkyně si prodlužuje pracovní dobu a předběžné opatření okamžitě ruší, rychlý kurýr veze její rozhodnutí do Kojeneckého ústavu, kde si omilostněná Rumunka vyzvedává dítě, Vězeňská služba okamžitě převáží jejího zavřeného německého manžela z Plzně do Prahy, aby mohl odsouhlasit vydání rumunského občanství dítěti. Pane prezidente, nechcete udělit trvalou milost také nám, všem občanům, kteří musíme dnes a denně trávit hodiny na úřadech a čekat měsíce a léta na soudní rozhodnutí?
Nezávidím státům Evropské unie nelehký úkol vyřešit problém volného pohybu lidí z nových členských států po celé EU, neboť jde o to, kterak způsobit, aby do Německa či jinam přicházeli jen počítačoví odborníci, zdravotní sestry a další úzkoprofilové profese, cikáni či lidé nepotřební, aby však zůstali tam, kde jsou.

Miroslav Macek