PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
"Je to na provaz sedět od rána do večera doma", řekla do kamery na pohled sympatická paní z Ostravy na otázku jaké je to být nezaměstnaný. Což mě nadzvedlo. Domnívám se totiž, že tato nezaměstnaná paní by naopak v nezaměstnanosti měla být přepracovaná - hodiny by měla sedět nad knihami, chodit do kurzů či jazykové školy, zvyšovat si kvalifikaci a mezitím obcházet podniky a živnostníky a velmi aktivně si shánět práci a to i dočasnou. Práce je totiž více než dost, zvláště té kvalifikované. Co chybí jsou kvalifikovaní, solidní a k firmě loyální zaměstnanci. Majitelé firem vědí o čem mluvím.
CIA se děsí možností, které skýtá internet mezinárodnímu terorismu. Znáte však jakýkoliv velký světový vynález, který by nebyl zneužitelný? Za to ovšem vždy mohli a mohou lidé a ne tyto vynálezy. Doufám proto, že mocné USA nezahájí svatou válku za tvrdou regulaci a kontrolu internetu. Historických zkušeností s takovým řešením máme, bohužel, víc než dost.
Empire State Building má přes patnáctset schodů a každoročně se pořádá běh na střechu nouzovým schodištěm. Letošní čas byl 9 minut 30 vteřin. Pořádné mrakodrapy v Česku sice nemáme, pravidelně pořádat běh do Starých zámeckých schodů by však stálo za to. Pražský maraton je přece jen pro většinu netrénovaných smrtelníků dlouhý a hlavně: senátoři, členové vlády a politikové vůbec by mohli být veřejným míněním tlačeni ke každoroční účasti, aby lidé mohli posoudit, zdali jim mozek nezarůstá sádlem.
Karel Kühnl nevidí rozpor v tom, že souhlasí se zvýšením porodného a zároveň požaduje snížení mandatorních (zákonem stanovených) výdajů. Jeho argument ve včerejším Kotli, že nejde o tak velké peníze, patří mezi vážné kandidáty na blábol měsíce, ne-li roku.
Co jsme se to v posledních týdnech naposlouchali a načetli o tom, že BBC má být naším vzorem veřejnoprávní televize! Benjamin Kuras, český spisovatel žijící v Londýně, nám v dnešních Lidových novinách dlouhým článkem otevírá oči. Ten článek stojí opravdu za přečtení a hlavně za zapamatování, aby s námi v budoucnu nemohli někteří "hlídací psi demokracie" tak snadno manipulovat pomocí cizích "vzorů". Pro ty, kteří se k dnešním Lidovkám nedostanou, alespoň redakčně zvýrazněný obsah: Po nástupu do vlády Blair do televize nasadil nového generálního ředitele Grega Dykea, o kterém se ví, že straně daroval 50.000 liber. Nikdo neprotestoval, že je to zjevně politické jmenování, nikdo nevyhlásil stávku. Nikdo si ani nevšímal, jak zpravodajské komentáře začínaly glorifikovat Blairovu vládu a konzervativní opozici znevažovat jako spolek cvoků, kteří zaspali dobu.
Poslanci musejí každoročně uvádět veškeré svoje příjmy a to včetně darů. Stálo by za to podívat se, zda-li pan poslanec Ivan Pilip uvedl letenky za minulé cesty na Kubu, které platil někdo jiný, mezi dary.

Miroslav Macek