ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Vláda přes naléhání ministra financí Mertlíka odmítla zveřejnit smlouvu o prodeji IPB. Důvod je nasnadě: smlouva je natolik výhodná pro ČSOB a natolik nevýhodná pro stát (tedy občany), že se vláda obává tuto skutečnost zveřejnit. "Nepodařilo se mi přesvědčit vládu, že nastal ten správný čas", řekl Mertlík. A víte, kdy nastane? Pokud se podaří zahájit tolik trestních řízení kolem IPB (bez ohledu na to, zda přinesou nějaký výsledek), že při zveřejnění smlouvy vláda bude moci vytrubovat, že za více než stamiliardu, kterou budeme muset všichni zaplatit, mohou jen a pouze obvinění a nikoliv též mizerná smlouva.
Ivo Mathé, bývalý ředitel ČT, prohlásil á margo forenzního auditu v ČT následující: audit nemůže změřit veřejnou službu.
Něco však k změření je. Například: televize NOVA má něco přes 400 zaměstnanců, ČT 2800 a 1500 se stálými externími smlouvami.
Z výše uvedených čísel jasně vyplývá, co je to veřejná služba: dojná kráva pro zúčastněné. Což, bohužel, neplatí pouze pro veřejně právní televize, ale pro celý veřejný sektor.

Miroslav Macek