PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Ach, opět ta nedůslednost! Představa privatizace veřejnoprávní televize je pro mnohé nepředstavitelná a vidí v ní konec (evropského) světa. To, že v tomto státě v podstatě již léta neexistují veřejnoprávní média tištěná, nebere v potaz nikdo.
Navrhuji tedy ze všech důvodů uváděných obhájci nezbytnosti veřejnoprávní televize zestátnění deníků MF Dnes, Lidové noviny a Právo a veřejnoprávního deníku "Mladé lidové právo", na jehož objektivitu, vyváženost a nestrannost bude dohlížet patnáctičlenné direktorium, složené ze zástupců čtenářů. Tyto zástupce budou navrhovat z jedné čtvrtiny sportovní spolky, z jedné čtvrtiny kulturní instituce, z další čtvrtiny politické strany a z poslední čtvrtiny inzertní kanceláře (dle hrubého rozdělení obsahu běžných novin) a schvalovat je bude Ústavní soud s kontrasignací ombudsmana. Prezident republiky pak bude mít právo udělit milost vyhozeným redaktorům, které v takovém případě bude muset vzít šéfredaktor zpátky, i kdyby šlo o negramotné defraudanty. To by v tom byl čert, aby pak čtenáři nedostali vyvážené, objektivní a nestranné zpravodajství.
Paul Ormerod v knize Butterfly Economics cituje z dopisu Marxovy matky příbuzným, ve kterém stojí: Jenom kdyby Karlík také trochu toho kapitálu vydělal, místo aby o něm pořád jen psal. A tak si říkám, není-li právě výře zmíněná neschopnost hnací silou všech jeho dnešních následovníků.
Jsem přesvědčen, že neuvěřitelný zmatek a problémy, o finančních ztrátách nemluvě, které způsobili zákonodárci, vláda a prezidentův podpis desetitisícům živnostníků tím, že jim novelou zákona, platnou od 1. ledna t.r., zakázali užívat již zaběhnutých firemních názvů, je mnohem větším důvodem pro rozhořčení veřejnosti, nátlakové akce na Václaváku a Rumlovo přespávání ve Strakovce než celý humbuk kolem televize.
Francouzský fyziolog a kuchař Edouarde de Pomian ve své slavné knize Veselé umění kuchařské napsal: " Kdyby se mělo soudit, kolik mužů poslaly manželky na onen svět kvůli své pohodlnosti a neumění vařit, nestačily by se stavět věznice."
Mimochodem, co vám ta Vaše chystá na dnešní večer?

Miroslav Macek