ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Omlouvám se panu Kantorovi, kterého jsem (uveden v omyl dvěma informacemi od lidí, kterým jsem neměl důvod nevěřit), pojmenoval režisérem minulé demonstrace na Václavském náměstí. Snad se mi pravý režisér ozve.
Dopis pana Kantora se mi však líbí natolik, že se o něj s Vámi podělím:
Milý pane Macku,
ve své glose z 6.1. jste mne poctil přiřčením režie mítinku na Václavském náměstí. Tuto poctu musím odmítnout. Jako zkušený člověk jistě chápete, že bych nepřežil ani amatérské ozvučení mítinku, ani bláboly o Křemílkovi a Vochomůrkovi, výkřiky hvězdy kozích soutěží "co všechno že ji sere" i mnohé jiné blemty.
Musím však říci, že bych takový mítink klidně režíroval. Nikoli však "za účelem" pádu vlády a parlamentu, tady jsou na místě opravdu jen volby (kam ovšem příslušníci tohoto zanedbaného kmene Čechů téměř nechodí, neboť dávají přednost temnému mručení v hostincích a na chalupách). Ale jako protest proti všem těm, co blazeovaně a pod stranickými prapory zvolili radu, která za pár hodin, snad ve chvíli "prozření" (tak podobnému vrávoravým postavám Okudžavova románu "Putování diletantů"), jmenovala ředitele, který netuší, kde se ocitá, a jelikož nic řídit neumí, vysílání se sveřepostí umíněného dítěte vypíná! Zato zařazuje zprávy, jejichž úroveň převyšují práce všech filmových kroužků při ZŠ v této republice o tři koňské délky.
Ještěže se nedostal na velín! Připomíná mi totiž silně velitele ponorky, který v domnění, že zapíná kajutní rozhlas, vyšle tři rakety na území USA! Toť v této věci vše. Jinak Vám samozřejmě přeji hezký Nový rok.

Neviditelný Láďa (Ladislav Kantor)

Dle nového zákona nesmějí být od 1. ledna profesionální hasiči členy žádné politické strany a pokud jsou, musejí členství ukončit. Snad z obavy, aby laxně nehasili majetek členů opozičních stran? Profesionální členové zdravotní záchranné služby, rozhodující o lidských životech, však straníky být mohou, o doktorech ani nemluvě. Takže důvod je zřejmě jediný: kolektivní pitomost vlády a parlamentu, ztvrzená podpisem prezidenta.
Musejí mít ale bohaté odbory, tihle stávkující televizní pracovníci, když si mohou dovolit upoutávky na demonstraci za podporu svých požadavků v drahém večerním čase. Ale možná, že mají zaměstnaneckou slevu. Věřit, že by měli reklamní čas zadarmo, se mi nechce.
Také se domnívám, že rozruch kolem ochuzeného uranu, balkánského syndromu a leukémie, je zástupný a že Italové, Francouzi a další by hlavně velmi rádi našli záminku k odchodu z Kosova. Zřejmě jim už došlo, že má-li být v Kosovu klid, museli by tam zůstat natrvalo. A to stojí jak peníze, tak přízeň domácích voličů.
Nejvtipnější komentář k politické hysterii kolem ČT zřejmě pronesla maminka herečky Ivety Blanarovičové, pokládající svoji dceru, dlouhodobě působící v Praze, již za Češku: "A tol´ko ste sa nam smiali."

Miroslav Macek