SOBOTNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Omlouvám se čtenářům těchto stránek, že jsem po dva dny, plné dění kolem ČT nenapsal ani řádek. Zkoušel jsem to sice, ale vnitřní vztek nad neuvěřitelnou mediální masáží, ve které jdou fakta a solidní argumenty stranou a vítězí věty typu "I Křemílek a Vochomůrka jsou proti Klausovi" mi nedovoloval udržet si alespoň elementární odstup od tématu.
Odmítám se však trpně dívat na to, kterak "hoši, co spolu mluví" směřují tento stát po deseti letech zastupitelské demokracie zpět k Občanskému foru č. 2, přičemž umělý boj o Českou televizi je jen vhodnou záminkou k eskalaci dávno probíhajícího střetu o charakter Česka mezi (perzonifikováno) Václavem Kalusem a Václavem Havlem.
Jsem přesvědčen, že bez ohledu na situaci kolem České televize budou dále pokračovat podobné akce, jakou zrežíroval Havlův kamarád Ladislav Kantor na Václavském náměstí, vsadím se, že bez ohledu na situaci kolem televize bude příští plánovaný mítink již hlavně dobře zrežírovaným protestem proti současnému politickému uspořádání (s větším atakem na V. Klause a ODS než na ČSSD a Miloše Zemana).
Dovedu si představit scénář, při kterém ministři typu Kužvarta a Dostála podávají pod "požadavkem ulice" demisi, premiér podlehne vnějšímu i vnitrostranickému tlaku, aby odešel a prezident sestavuje vládu z hradních sociálních demokratů, členů čtyřkoalice a páru žen "nezávislých odborníků" do počtu.
V té době už sedí v křesle ředitele TV "nenahraditelný" Havlův kancléř Ivo Mathé a konkurující NOVA, respektive V. Železný, má neskonalé potíže, jak s novými splátkovými podmínkami úvěrů u IPB, nyní ČSOB, tak s licencí (nová TV rada nachází po letech ve vysílání nepřijatelné rozdíly proti původnímu projektu).
Většina medií nadále "nezávisle" komentuje situaci a připravuje veřejnost na volby s jasným čtyřkoaličním vítězem.
Většina médií nadále "nezávisle" komentuje situaci a připravuje veřejnost na volby s jasným čtyřkoaličním vítězem. Součástí této virtuální reality bude též teorie o dvou ODS - jedné regionální, která vyhrála krajské volby a je proto nepominutelná, vhodné coby možný koaliční partner, pokud se ovšem zbaví ODS druhé, nemožného pražského vedení v čele s V. Klausem.
A to by bylo, aby V Klaus, nenáviděný "hochy, co spolu mluví" od té doby, co se stal předsedou OF a zmařil jim tak návrat k idejím "socialismu s lidskou tváří" a k zpřetrhaným nitkám jara 1968, tento dlouhodobý atak přežil. A pak bude z ODS konečně okrajová, haiderovská, protievropská strana s nulovým koaličním potenciálem a cesta ke koalici nezemanovské, buzkovské, hradní ČSSD s křesťansko-sociální čtyřkoalicí široce otevřená. Třetí cesta.
Vím, že tento zásadní střet o charakter státu nastat musí, stále však spoléhám na zdravý selský rozum občanů a jejich schopnost rozpoznat faleš a rizika takové "republiky kamarádů".
P.S. Mimochodem, všimli jste si, jak předurčovaly tento scénář rozprava a hlasování Poslanecké sněmovny o České televizi a to včetně neúčasti Miloše Zemana při hlasování?
Ministr nespravedlnosti Rychetský dal popud státnímu zastupitelství, aby policie už poněkolikáté prošetřila privatizaci Knižního velkoobchodu.
PO širokém šetření v roce 1993 o totéž již samozřejmě požádal Čistá ruka Bašta,. Vyšetřovatel Jaroslav Skrovný se do toho letos na jaře pustil, před dvěma měsíci však případ bez výsledku odložil, neboť není, k velké Rychetského nelibosti, co stíhat.
To ovšem ministru nespravedlnosti nestačí, zrovna tak jako mu nestačí rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, že v případu Knižního velkoobchodu se nikdo nezákonně neobohatil.
Rychetský je přesvědčen, že se podaří objevit nové důkazy o nějakém trestném činu spáchaného v souvislosti s privatizací. Vyšetřovatel Skrovný ovšem říká: "Sice se na to mohu znovu podívat, ale nic nového to nepřinese."
Pane ministře nespravedlnosti, chce to najít nového státního zástupce a hlavně nového vyšetřovatele, který vám půjde na ruku a který si nějaké to obvinění vycucá z prstu! Vždyť přece nejde o fakta, pravdu či spravedlnost, ale o ukojení vašich osobních antipatií ke mně, dále možnost vytěsnit mne kriminalizací z blízkosti V. Klause a tak jej oslabit a hlavně o možnou mediálně vděčnou ukázku, kterak vy a vaše vláda zvládáte konečně akci Čisté ruce.
Ti bolševici jsou holt opravdu jako ti vlci, co sice mohou změnit kůži, nikoliv však povahu. Že, soudruhu Rychetský?

Miroslav Macek