PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Listuje si předmluvou, kterou Daniel Adam z Veleslavína doprovází svoje vydání Kroniky Václava Hájka z Libočan, narazil jsem na slova, kterými Veleslavín omlouvá autorovy nepřesnosti, výmysly a lži: pravda se tak opepří a omastí.
Doporučuji návrh státního rozpočtu na rok 2002 označovat slovy "peprný a mastný". Stručně a dokonale se tak vystihne jeho podstata.
Vůbec častokrát vymýšlíme to, co jiní dříve a lépe již vymysleli. Vezměme si například problémy, doprovázející vznik programových materiálů Čtyřkoalice, ve kterých se musí snoubit a skloubit velmi různorodé ideje, zásady, názory a praktické politiky čtyř stran.
Přitom tvůrci společné evropské měny, Eura, už dávno přišli na to, kterak vytvořit náměty na společných bankovkách tak, aby žádný z dvanácti států - uživatelů - necítil se odstrčen, opominut, ba naopak lehce mohl souhlasit se společným dílem: bankovky zobrazují sedm stavebních stylů od antiky až po moderní architekturu, aby však nedocházelo ke sporům, nejde o konkrétní stavby.
A je to.
Mimochodem, vsaďte se, že s programem Čtyřkoalice to nakonec dopadne stejně.
Myslím, že i ten, kdo zastává názor, že Slobodana Miloševiče by měl haagský soud zavřít na dobu, až zčerná, by se měl pozastavit nad tím, že po jeho slovech "Jsem diskriminován po celou dobu, od prvního dne, co jsem se sem dostal. Denně se o mně píší lži. Možná by některé novináře zajímala pravda. Proč jsou návštěvy mé rodiny sledovány? Proč se odposlouchávají mé hovory s dvouapůletým vnukem?" mu soudce Richard May vypnul mikrofon s větou: Pane Miloševiči, nehodláme poslouchat tyto politické argumenty.
Osobně jsem nabyl přesvědčení, že o rozsudku už je dávno a dávno mocensky a politicky rozhodnuto a bez ohledu na průběh procesu a u soudu pronesená slova bude Miloševič odsouzen k doživotí. Soudce May mě v tom jen utvrdil.

Miroslav Macek