STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Scénář, který si hoši, co spolu mluví, domluvili před mnoha a mnoha měsíci v Paříži, je odehrán písmeno po písmenu: dalším dílem je fraška. Ve které stát, nemající peníze na zaplacení dluhů po Investiční a poštovní bance, kterou dokonale oddluženou daroval ČSOB, půjčuje si na zaplacení těchto dluhů 100 miliard korun - považte - od ČSOB. Že ČSOB nepůjčuje státu tuto obrovskou sumu zadarmo, to si pište.
Nedosti však na tom. Aby náhodou příští vládu, ve které už nebude sedět část hochů, co spolu mluví (vlastně, abych byl přesný a korektní: budou v ní sedět jiní hoši, co spolu mluví), tak aby tato nová vláda neměla roupy revidovat minulé darovací smlouvy, podepíše stávající vláda smlouvy nové: podle jedné má ČSOB 10 měsíců na to, aby si ze špatných úvěrů, které byly převedeny do Konsolidační banky, mohla ještě převzít zpět ty, které byly se přece jen ukázaly perspektivní. (Všimněte si, prosím, kterak se termín převzetí kryje s termínem zbytku funkčního období stávající vlády).
Dále ministr dluhů Rusnok navrhuje vládě, aby přijala tzv. Letter of Comfort (který český právní řád nezná), který by však byl mezinárodně soudně vymahatelný, a ve kterém by stálo, že pokud by státní Konsolidační banka v budoucnu neplatila přijaté závazky, bude tak muset udělat jakákoliv příští vláda ze státního rozpočtu.
No řekněte, nemají ti hoši, co spolu v Paříži mluvili, pod čepicí? A což teprve, co mají po kapsách.
Dokument ministra dluhů Rusnoka ovšem nepostrádá jednu zajímavou větu: Česká národní banka nedělala dobře svoji dozorovou bankovní práci a v případě IPB zareagovala navíc pozdě. Což, mimochodem, platí nejenom pro IPB, ale pro všechny zkrachovalé banky.
Ministr dluhů Rusnok by ovšem měl říci všem svým sociálnědemokratickým kolegům, aby od tohoto okamžiku přestali používat demagogickou větu, že tato vláda řeší problémy, které zavinily předchozí vlády Klausovy a začali v případě zkrachovalých bank používat větu, že tato vláda řeší problémy, které zavinil Havlův (ne Klausův) guvernér ČNB Tošovský a jeho boys, zvláště ti z bankovního dozoru.
To, že tyto problémy, zaviněné ČNB, řeší tato vláda mizerně (viz předchozí glosa), už říkat nemusejí, to už značná část občanů pochopila.
Žebráci a drobní zlodějíčkové, radujte se! Magistrát opravdu počítá s národní sbírkou na opravu Karlova mostu. To by bylo, abyste od poměrů neznalých cizinců nevybrali nějaké ta marky, liry a dolárky, zvláště poblíž chátrajícího objektu. Ovšem ani organizované výjezdy za důvěřivými babičkami a dědečky na venkov by nemusely být nevýnosné - reklamu na tuto podivnou sbírku za vás totiž učiní média.
Páni radní, když už jste opovrhli mýtem, což takhle prodat něco z dalšího (chátrajícího) městského majetku a získaný groš investovat do mostu?

Miroslav Macek