ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Právní pozitivisté objevili další pole k orbě a setí nových paragrafů: internetové domény. Některé politiky, města a instituce totiž štve, že zaspali dobu a nezaregistrovali si internetové stránky se svými jmény či institucemi a teď musejí, pokud chtějí, zaplatit podnikavějším, prozíravějším a rychlejším majitelům domén nemalé peníze. Přitom se nestalo nic jiného, než že platí (řečeno slovy moudrého otce) "volskou daň" za svoji neprozíravost, liknavost či hloupost. Paragrafů proto netřeba.
Americká Sněmovna reprezentantů v úterý schválila návrh zákona, který zakazuje klonování lidských embryjí, a to i pro vědecké účely. Pokrytecká morálka, v USA tak rozšířená, je tedy opět na koni. Neboť jen pokrytci si mohou myslet, že tímto zákonem zabrání dalšímu výzkumu a dalším experimentům na tomto poli. Ty se totiž přesunou do jiných zemí a celý výzkum se přibrzdí, neboť do něj nepoplyne tolik peněz. Toť vše. Myslím, že nastala docela vhodná doba otevřít tomuto ze Států vyhnanému výzkumu dveře do České republiky. Historicky bychom na tom vydělali nejen ekonomicky.
Funkcionáři tajných služeb (a že jich v Česku je!) oznámili konsternovaným senátorům, že spisy komunistické STB zůstanou navždy v Trezorech, neboť to vyplývá z předloni uzavřené smlouvy se Slovenskem o dělení majetku federace. A basta. Pravdou je však spíše něco jiného: absolutní nechuť dnešních Brettschneiderů tyto archivy otevřít, neboť spousta tehdejších donašečů donáší i dnes (bylo tomu tak i po roce 1918, po roce 1939 i 1945, takže proč by to nakonec mělo být po roce 1989 jinak), ba i metody STB se jistě změnily jen názvoslovně. Bude velmi napínavé sledovat, kdo v tomto souboji nakonec zvítězí. Osobně bych sázel na tajné služby, neboť již letitá pravda říká: Vědění je moc. Zvláště když toho na moc lidí víte.
V Brně existuje neoficiální sdružení politiků a podnikatelů "Brněnské společenství", o němž se toho moc nedozvíte, ale důvody jeho existence jsou nadmíru jasné a shrnutelné do jedné jediné věty: Vy nám - my vám. Ostatně, nic nového pod sluncem: o neoficiálním Sdružení přátel říšského vedoucího SS Heinricha Himlera se také dodnes ví jen to, že se na jeho setkání domlouvaly oboustranně výhodné podpory.

Miroslav Macek