STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Léta a léta jsem při různých oficiálních i soukromých jednáních s představiteli Evropské unie poukazoval na to, že sice mají plná ústa liberalizace a volného trhu práce, kapitálu a ideji, tento volný trh však neprosazují všeobecně, ale jen uvnitř Evropské unie, která je naopak naježená kvótami, cly a omezeními a uvnitř svázána rituály a předpisy takřka cechovními.
Francouzský řečník na Evropském fóru v rakouském Alpbachu, ekonom Yves-Thibault de Silguy, včera opět potvrdil tento můj názor větou, že euro je mohutný obranný val proti USA.
Logicky dalším krokem EU bude pokus o vojenské osamostatnění - vybudování vlastních sil, schopných zasáhnout všude tam, kde budou zájmy EU ohroženy, a to bez pláštíku NATO.
Volný trh práce, kapitálu a idejí nikoliv jen v hranicích EU, ale pojatý mnohem šířeji, minimálně euroatlanticky, byl by však mnohem větší jistotou nekonfliktního budoucího vývoje.
"Dovolební" sliby sociálně - demokratické vlády si svoji "velkohubostí" ničím nezadají se sliby minulými - předvolební kampaň včera opravdu začala a že v ní ihned "zazářila" ČSSD- Česká slibotechna silně demagogická, nepřekvapuje.
Náměstek pražského primátora, sociální demokrat Otto Kechner zaslal předsednictvu ČSSD dopis, ve kterém odsuzuje chování svých spolustraníků Březiny a Buzkové.
V tomto dopise mne zaujala věta, že "chování poslankyně a šéfky pražské organizace ČSSD je bez legrace hazardem s naším voličským potenciálem."
Pan náměstek se, naneštěstí pro akdidáty konkurenčních politických stran, hluboce mýlí. V Česku se vždy vzývaly spíše Josefíny než Twiggy (viz Mánes, Kremlička, Štursa, Bauch a další) a tak se obrázky "macaté" Buzkové dozajista stanou základem jejího příštího volebního výsledku - rozhodně zajistí větší příliv hlasů než počítačově zmrtvolněné obličeje Zemana a Buzkové, zírající nám "přímo do očí" z plakátů minulých voleb.
Právní pozitivisté mezi poslaneckými kandidáty by pak měli zvážit stížnost k Ústavnímu soudu, neboť o rovnosti šancí nemůže být řeči. Mám s tím životní osobní zkušenost - moje míra přes prsa je na centimetr stejná jako míra Lolobridgidy.
V informacích o osobní asistentce Miloše Zemana Markétě Jedličkové, která okamžitě po zveřejnění dohadu, že čeká dítě s novomanželem Březinou, zmizela z úřadu vlády, mě zaujala informace, že "odešla na rizikové těhotenství". "Odejít na nemocenskou" je totiž letitý, příšerný zlozvyk, který náš zhůvěřilý zdravotnický systém bohužel umožňuje.

Miroslav Macek